مشکل این جمهوری کجاست؟

شورای سردبیری: هرچه می‌گذرد و مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور پررنگ‌تر رخ می‌نماید، تاکید مخالفان دولت روحانی بر اینکه برجام معاهده مناسبی نبوده است بیشتر می‌شود. روحانی و همکارانش نیز دست و پا می‌زنند تا کماکان از این توافق دفاع کنند. مخالفان دولت توانسته‌اند سطح کشمکش در مورد علت گرفتاری‌های مرگبار اقتصادی و اجتماعی کشور را به اینکه برجام موفق بوده یا نه محدود کنند تا از طرح نارسایی‌های بنیادین ناشی از ۴۰ سال سلطه دیدگاه‌های ناکارا و آسیب‌زا و فسادخیز خود جلوگیری کنند. نشانی عوضی می‌دهند.

دولت روحانی آگاه و رندانه، یا ناآگاه و بازی‌خورده در این بازی فقط دفاع می‌کند، در حالی که می‌تواند موضع تهاجمی داشته باشد. (احتمالا امشب بازهم در تلویزیون چنین خواهد بود.) می‌تواند بپرسد اصلا برای چه به برجام نیاز داشتید؟ شکل و ماهیت برجام حاصل عملکردهای گذشته شماست و مشکلات لاینحل کنونی نیز میراث روش‌های غیرعقلانی شما در اداره کشور است. روحانی البته تداوم بازی را حفظ می‌کند و معمولا از این موضع حرف نمی‌زند.

اما اصلاح‌طلبانی که پی کار خود نرفته‌اند نباید چنین کنند. آنها باید در دو سطح به حرف بیایند. در سطح حمایت سیاسی از دولت مستقر، اصلاح‌طلبان باید واقعیت امر را باز گویند: به دلیل مدیریت بد کشور شکست خورده بودیم و همه مجبور بودیم شروط غربی‌ها را بپذیریم و پذیرفتیم. کسی حق جرزنی و انداختن گناه سازش و نرمش به گردن دیگران و طلبکاری از آنها را ندارد. حرف اصلاح‌طلبان در سطح دوم در حوزه اجتماعی و خطاب به مردم است: کشور از نظر اقتصادی و اجتماعی با مشکلات پیچیده روبروست و آینده تابناکی در مقابل آن نیست. آن‌ را نباید با شورش و خشونت فروپاشاند بلکه باید اصلاح کرد. باید ذکر کرد علت این وضعیت برجام نیست که خودش معلول عملکرد این سیستم است. باید به مردم گفته شود آرام اما در صحنه مطالبه واقعی بمانند و مطالبات واقعی و قانونی را به صورت فردی و اجتماعی پیگیری کنند.
آنچه در این سر مقاله جامعه نو خواندید در واقع بازتابی بود تقطیر شده از سخنان اخیر سید محمد خاتمی.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply