یادداشت‌های اوین
هفتاد و پنج میلیون تومان سهم هر فرهنگی از غارت بانک سرمایه !

۱- نماینده دادستان در جلسه محاکمه پرونده بانک سرمایه میگوید: قریب به چهارده هزار میلیارد تومان از اموال و سپرده فرهنگیان در این بانک به یغما رفته است.(۱)
بااحتساب هشتصدهزار عضو برای صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان سهامدار ۴۶٪ ‏بانک سرمایه، سهمیه برباد رفته هر عضو نزدیک به ١٧ و نیم میلیون تومان در بین سالهای ٩١ تا ٩۴ برآورد میشود.
در خوشبینانه ترین حالت با میانگین چهار برابری افزایش قیمت دلار نسبت به آن سالها، به تقریب، نزدیک به ٧۵ میلیون تومان از اموال و سپرده هر فرهنگی عضو صندوق ذخیره غارت شده است.
این را دیگر من/ ما یا تشکلهای صنفی فرهنگیان نمیگوییم. این را نماینده قوه قضاییه میگوید.

۲- شما همکاران عزیز ، شما که سرمایه تان بر باد رفته است، اگر فکر میکنید با بازداشت و محاکمه این متهمان، اعاده حق میشود سخت در اشتباه هستید.
کاظمی (وزیر رفاه دولت احمدی نژاد) و بخشایش تا همین یک ماه پیش همین جا در اندرزگاه ما بودند. امامی و هدایتی همچنان هستند. آنها به عنوان متهمان بانک سرمایه در طبقه بالا و من به عنوان یکی از اعضای صندوق و از معترضان به وضعیت اداره این بانک و به عنوان فعال صنفی در طبقه پایین .
اینجا هم فاصله طبقاتی حفظ می شود. آنها همچنان از احترام ویژه برخوردارند و زندگیشان با پولهای کلانی که دارند متفاوت از دیگر زندانیان است.

۳- در شرایطی که بنا بر آمار رسمی ،خط فقر بالای پنج میلیون تومان است، اغراق نیست اگر صد در صد فرهنگیان را زیر خط فقر بدانیم.حالا این فرهنگی زیر خط فقر، باید شاهد بر باد رفتن هفتاد و پنج میلیون تومان پولی باشد که میتوانست برای او باشد.
آیا باید فقط بایستد و نظاره گر باشد ؟!
اینکه دیگر نه ایدئولوژی است نه آرمان خواهی و نه بازی سیاسی.
منافع مستقیم مادی است که بر باد رفته است.پولی که نیست شده است و قرار هم نیست برگردد. همچنان که یکسال پیش مهدی نیکدل مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: این بدهکاران از ابتدا هم قصد نداشتند بدهی خود را بپردازند؛ یکی از آنها ٨ ماه است که در زندان به سر میبرد ولی تا به حال هشت ریال هم پرداخت نکرده است.(۲)

زندان اوین

منابع مورد استفاده:
١-روزنامه شرق١٣٩٧/١٠/٢۶
٢-روزنامه شرق ۱۳۹۶/۱۰/۸

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply