اعتراض معلمان به "بیمه ناکارآمد" همچنان ادامه دارد؛
دولت سهمش را بپردازد

لیلارزاقی: با گذشت چند روز از پایان مهلت ثبت نام طرح جدید بیمه تکمیلی فرهنگیان، اعتراض­ها به سیاست­گذاری­های پرحاشیه آموزش و پرورش در خصوص ارائه طرح­های بیمه­ای ادامه دارد. بیش از ۳۰هزار معلم به کمپین”نه به بیمه ناکارآمد”پیوستند و با این ایده که “چالش بیمه تکمیلی” می­تواند به مرگ خاموش فرهنگیان منجر شود، تلاش کردند سیستم درمان کشور را از فاجعه­ای آگاه کنند که عواقب آن دیر یا زود گریبان نظام آموزش و پرورش کشور و سیاستگذاران آن را خواهد گرفت.. « حجم مطالبات انباشته شده در بین طیف­های مختلف معلمان در حال گسترش است و جامعه فرهنگی در حال انفجار.. اما بحث بیمه مستقیما با سلامت افراد مرتبط است. طبیعی است که هیچ بیمه­گری با ۴۰ هزار تومان یا ۷۰ هزار تومان، همین خدمات حداقلی را هم به ما نمی­دهد. اعتراض ما این است که چرا دولت، سهم خودش را نمی­پردازد که خدمات بیمه­ای با کیفیت بهتری به فرهنگیان ارائه شود. اگر همانگونه که برای نهاد ریاست جمهوری ردیف بودجه می­گذارند، برای هر معلم ۱۰۰هزار تومان سهم بیمه کنار بگذارند، آنوقت معلمان هم سهم خود را از بیمه درمان تکمیلی پرداخت می­کنند و تجمیع این دو باهم موجب ارائه خدمات بهتر درمانی به معلمان می­شود.»

نقشه آموزش و پرورش برای بیمه تکمیلی
اوایل دی ماه ۹۷ بود که گودرز کریمی فر، مدیرکل تعاون و پشتیبانی آموزش و پرورش در گفتگو با خبرگزاری ها، شرایط جدید بیمه تکمیلی فرهنگیان را اعلام کرد. طرحی که به نظر می­رسید در سیاستگذاری و اجرا تفاوتی با سالهای گذشته ندارد و به همین دلیل منجر به واکنشهایی از سوی  معلمان شد. قراداد جدید بیمه تکمیلی فرهنگیان که با شرکت آتیه‌سازان حافظ منعقد شده ، دو روش بیمه‌ای به روش بیمه‌گری و صندوقی (طرح الف و ب) را در دستور کار خود قرار داده که فرهنگیان می‌توانند یکی از این دو روش را برای بیمه درمان تکمیلی خود انتخاب کنند.
آموزش و پرورش برای طرح الف بیمه تکمیلی  مزایایی چون “بازپرداخت هزینه‌کرد بیمه‌شدگان در کوتاه‌ترین زمان، پرداخت فرانشیز خدمات به میزان ۲۰ درصد توسط بیمه شده. ارائه خدمات به همراه تضمین در پرداخت اسناد هزینه‌شده به صورت آنلاین توسط شرکت طرف قرارداد” را در نظر گرفته است. در طرح “ب” نیز که بیمه تکمیلی به روش صندوق درمان ارائه خواهد شد ، پرداخت سقف بیمه با جدول تعهدات سال گذشته مشابه خواهد بود. در طرح «الف» برای هر نفر از کارکنان رسمی، پیمانی، قراردادی و افراد تحت تکفل آنان که توسط متقاضی پرداخت می‌شود، مبلغ  ۶۸۵هزار و ۹۰۲ریال است.حق بیمه ماهیانه در طرح «ب» برای هر نفر از کارکنان رسمی، پیمانی و افراد تحت تکفل آنان که توسط متقاضی پرداخت می‌شود مبلغ ۳۹۰هزار ریال است و حق بیمه ماهیانه در طرح «ب» برای هر نفر از کارکنان قراردادی و افراد تحت تکفل آنان که توسط متقاضی پرداخت می‌شود، مبلغ ۴۹۰هزار ریال است. در یک نگاه کلی هزینه­های اختصاص شده به این طرح ها، ناچیز برآورد شود اما آیا کیفیت ارائه خدماتی از این دست چگونه است؟! معلمان دقیقا به همین مساله اعتراض دارند. “خرید ارزان خدمات درمانی از جیب معلمان توسط آموزش و پرورش، منجر به دریافت خدمات محدود و بی کیفیت می­شود. آنهم در شرایطی که معلمان با چالشهای متعددی در زمینه حقوق و دستمزد مواجه­اند”… فعالان صنفی معلمان می­گویند دولت می­تواند با پرداخت سهم خود به این روند پایان دهد و خدمات درمانی بهتری را به فرهنگیان ارائه دهد.

“اعتراض­ها تا پاسخگویی دولت ادامه دارد”
جعفر ابراهیمی، فعال صنفی معلمان با اشاره به خدمات ضعیف بیمه درمان تکمیلی در سالهای گذشته و ادامه دار شدن این روند در حال حاضر می­گوید: باید بدانیم که دغدغه معلمان در ارتباط با مطالبات صنفی، که بحث درمان هم یکی از آنهاست، تاثیر مستقمیش را روی سیستم آموزش و پرورش می­گذارد. دغدغه هایی از این دست، باعث می­شود معلمان تمرکز کافی را برای انجام وظایفشان نداشته باشند و این مساله به خودی خود، نگران کننده است. بیمه درمان تکمیلی از آن مواردی است که دولت می­تواند با اتخاذ سیاست هایی به چالشها پیرامون آن پایان دهد اما می­بینم که هیچ تغییری در سیاستگذاری­ها حاصل نشده است.

این فعال صنفی ادامه داد: ما می­دانیم هیچ بیمه گری با ۴۰ هزار تومن یا ۷۰ هزار تومن، همین خدمات حداقلی را هم به معلمان نمی­دهد. اعتراض ما اینست که چرا دولت، سهم خودش را نمی­پردازد که خدمات بیمه ای بهتری به فرهنگیان تعلق گیرد. اگر همانگونه که برای نهاد ریاست جمهوری ردیف بودجه می­گذارند، برای هر معلم ۱۰۰هزار تومان سهم بیمه کنار بگذارد آنوقت معلمان هم سهم خود را از بیمه درمان تکمیلی پرداخت می­کنند و تجمیع این دو باهم موجب ارائه خدمات بهتر به معلمان می­شود.

ابراهیمی در ارتباط با کمپین اعتراضی نه به بیمه ناکارآمد نیز می­گوید: این کمپین با مشارکت جمعی از معلمان به وجود آمد و با پایان یافتن فصل امتحانات با قدرت بیشتری ادامه خواهد یافت. درست است که اعلام کرده­اند، مهلت ثبت نام برای بیمه درمان تکمیلی تا ۲۰ دی ماه بود ، اما کمپین”نه به بیمه ناکارآمد”، تا پاسخگویی دولت به اعتراض صنفی معلمان ادامه دارد و انتظار این است که تعداد بیشتری از معلمان به آن بپیوندند.

به گفته او بی توجهی به مطالبات صنفی معلمان در سالهای اخیر باعث انباشت مطالبات و به تبع آن افزایش سطح نارضایتی در بین این گروه اجتماعی شده است. ابراهیمی در این باره می­گوید: چند تجمعی که در هفته­های گذشته در کرمانشاه، اصفهان و اردبیل و همینطور هفته گذشته در تجمع بازنشستگان در تهران برگزار شد نشان می­دهد، مشکلات اقتصادی و صنفی فرهنگیان عمیق­تر شده است. او اضافه می­کند: اینکه مسائل روزمره صنفی مثل بیمه تکمیلی، در زیر بار انباشت مطالبات و انفجار نارضایتی کمتر دیده می­شود به عقیده من یک هشدار جدی است و نباید نسبت به آن بی­توجه بود.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply