بیمه، چتر آرامش؟!

رضا داودی *: ارائه خدمات بیمه­ای که قرار بود چتر آرامش را برای اقشار مختلف اجتماعی فراهم کند، سالهاست که استرس و فشارهای عصبی بسیاری را به جامعه فرهنگیان کشور تحمیل کرده و همچنان نیز ادامه دارد. در ادامه روند سالهای گذشته امسال هم، تشریح جزییاتی پیرامون قرارداد جدید آموزش و پرورش در ارتباط با بیمه تکمیلی درمان، معلمان را در بهت و نگرانی فرو برد.

بی­مهری هایی که فرهنگیان در طول سالیان گذشته از وزارت آموزش و پرورش دیده اند بسیار است . وزارت خانه ای که ظاهرا باید به دفاع از حقوق فرهنگیان به عنوان تاثیر گذارترین و بزرگترین نهاد اجتماعی بپردازد، متاسفانه جفای جدیدی را در حق فرهنگیان اعمال کرده که زمینه ساز دامن زدن به تبعیض هر چه بیشتر علیه آنها شده است . قرارداد جدید بیمه تکمیلی درمان که شامل دو طرح “الف” و “ب” است در ابتدا بیانگر عدم توجه به مشکلات معیشتی و سطح دستمزدهای موجود در آموزش و پرورش و سپس تشدید فاصله  طبقاتی بین جامعه فرهنگیان است .

عدم توجه به سطح دستمزدها و تشدید فاصله  طبقاتی بین معلمان رسمی ، شرکتی ، پیمانی و …. سلامت معلمان با دستمزدهای پایین تر و دارای مشکلات اقتصادی مضاعف را نشانه گرفته و زمینه را برای گریبانگیر شدن هر چه بیشتر این قبیل معلمان با مشکلات درمانی مهیا ساخته است . بی شک سلامتی به عنوان رکن اول و پایه ای ترین نیاز انسان از ضروری ترین نیازهای معلمان برای ادامه فعالیت در فضای آموزشی کشور و پرورش نسلی پویا و ماهر است. معلم بیمار و ناتوان از پرداخت هزینه­های درمان نمی­تواند در جهت تحقق اهداف بلند و عالی آموزش و پرورش تلاش کند، چراکه پایه­ای ترین نیاز وی مورد تهدید قرار گرفته است .

مشاهده جامعه آماری فرهنگیان نشان دهنده این امر است که آموزش و پرورش بزرگترین نهاد اجتماعی به لحاظ تعداد کارکنان است . با یک حساب سرانگشتی می­توان دریافت که آموزش و پرورش با این تعداد جمعیت  می­تواند سالانه صدها میلیارد ریال پرتفو« کل مبلغی است که شرکت بیمه گر از بیمه گذار دریافت می کند.» برای شرکت های بیمه­ای فراهم کند .

به جرات می توان ادعا کرد حجم پرتفوی آموزش و پرورش برای شرکت های بیمه در زمینه بیمه تکمیل درمان ، بزرگترین حجمی است که تا کنون یک نهاد توانسته برای شرکت های بیمه فراهم آورد . حال با توجه به این پرتفوی عظیم سوال اساسی که باقی می­ماند اینست که چرا با این حجم پرتفو ، قراردادهای آموزش و پرورش در زمینه تکمیل درمان در قیاس با سایر نهادها بسیار غیر منصفانه است و حاوی خدمات بسیار ضعیفی است ؟!

دلیل پرداخت ها طولانی مدت چند ماهه  در طرح “ب” قرارداد جدید بیمه تکمیلی با توجه به این پرتفوی زیاد چیست ؟! چرا برخی خدمات در طول چند سال گذشته یا حذف شده اند و یا هزینه پرداختی تقبل شده توسط شرکت “آتیه سازان حافظ” با لحاظ تورم موجود ثابت مانده است ؟! و سوال مهمتر؛ چرا سهم دولت از پرداخت درصدی از حق بیمه در قرارداد جدید حذف شده است ؟! آیا حذف سهم دولت نشانه نگاه مصرفی به آموزش و پرورش نیست ؟! آیا نگاه مصرفی به آموزش و پرورش متاثر از سیاست های نئولیبرال‌ مبتذل نیست ؟!

تمدید قرارداد بیمه تکمیلی طی سالیان گذشته با یک شرکت ؛ اعتراضات جامعه فرهنگیان به شرایط قرارداد بیمه ای و عدم برگزاری مناقصه  شفاف از سوی وزرات آموزش و پرورش؛ تقویت کننده  این شک است که در پشت این قرارداد چه کسی یا کسانی قرار دارند و چه منافعی از عقد این نوع قرارداد با توجه به پرتفوی بزرگ این قرارداد می برند ؟!

*فعال صنفی معلمان

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply