یادداشت مهمان
داغی کره زمین ادامه دارد

عبدالرضا اعتمادیان – کارشناس ارشد آب: کارشناس ارشد آب: واشنگتن‌پست نیمکره شمالی را در طی هفته گذشته از گرم‌ترین روزها نسبت به گذشته اعلام کرد. این خبر نشان می‌دهد توطئه و پدیده هارپ یک بلوف سیاسی و غیرطبیعى است.

آنچه ابر و باران را از بالای سرزمین‌هاى نیمکره شمالی (از کانادا تا سیبری) دور می‌کند افزایش دمایى است که به آن پدیده گرمایش زمین گفته می‌شود. پدیده‌های گرمایش زمین نتیجهٔ سوختن مواد فسیلی و نیروهای حرکتی، انفجارات مخرب انسانی و تخریب منابع طبیعی به خصوص جنگل‌ها و قطع درختان مناطق کوه‌پایه‌ای، استخراج معادن که از آن به نام گازهای گلخانه‌ای یاد می‌کنند، است. از میان آن گازها، حجم دی کسید کربن است که در هر ثانیه افزایش می‌یابد و با سوداگری‌های متناوب، از نواحی گوناگون (ملت هاى قوی و ضعیف، هر قوم و مذهبی) به کره خاکی تحمیل می‌شود.

بدین سبب، پیش کشیدن پدیده‌هایى مانند هارپ و کشورهای منطقه نشان از عدم آگاهی علمی از وضعیت کلی پدیده‌های نوظهور دارد. متأسفانه، کل بشر و طبیعت دست‌به‌دست هم داده‌اند تا داده‌های متوسط گرمای زمین را، هرسال جابه جا کنند و رکودی جدید را به ثبت رسانند. بدین‌جهت، در طی چند سال پی‌درپی، رکودهای جدیدی از گرمایش زمین اعلام می‌شود و هرسال دریغ از پارسال را نشان می‌دهد.

متأسفانه آنچه مشکلات را نسبت به پارسال بغرنج‌تر می‌کند دامنه تغییرات دمایى است که هر سال به مدارهای بالای کره زمین (کانادا و سیبری) صعود می‌کند و ظاهراً نقطه تمرکز آن، در مدار ۳۰ درجه جمع شده و خود را نمایان ساخته است. به گزارش واشنگتن‌پست اثرات آن در سال ۹۶ در شهرهای اهواز و توربات ایران و پاکستان به اوج رسید (به ترتیب ۵۳/۷ و ۵۳/۵ درجه سانتی‌گراد).
این بدان معنی است هوا از آنچه هست گرم‌تر خواهد شد، خشک شدن آب سدها و تالاب‌ها بیشتر از حد معمول خواهد شد، حتی تخلیه مخازن زیر زمینی همچنان به‌صور گوناگون، با سوءمدیریت ادامه خواهد داشت؟

ایران جزو ۱۰کشور تولیدکننده گازهای گلخانه اى است اما هشدارها و راهکارهاى دردمندان جدی گرفته نمی‌شود. متأسفانه دو وزارتخانه پرمصرف آب (وزارت خانه محترم نیرو و جهاد کشاورزی) و وزارت نفت و صنایع و معادن و شهرداری‌ها گوش‌شان به این حرف‌ها بدهکار نیست و آنچه البته به‌جایی نرسد فریاد است. این گوش‌ها زمانی (در تقسیم بودجه) برای دزدیدن لحاف ملانصرالدین تیز می‌شود تا منابع مالی را به همان مدیرانی که در طول ۴۰ سال بر کرسی هدایت منابع تکیه زدند و نتوانستند از منابع کشور حفاظت کنند، برسانند. ولی تنها توانستند ناله سر کنند، شام ملت را تاریک سازند، پولی را که با هزاران درد و رنج در شرایط تحریم ۴۰ ساله به دست آمده از منابع ملی و ارزی و استقراضی، به اسم فن آورى نوین به چنگ زنند تا تمام هست و نیست آب را با داده‌هایى مانند تولید بیش از ۱۲۰ میلیون تن محصولات کشاورزی، رفع بیکاری و پر کردن کنار خیابان‌ها با محصولات آب به تاراج دهند. در سوی دیگر نیز فرسودگی ماشین‌آلات دمار از روزگار طبیعت درآورده است.
در جهانی به سر می‌بریم که فریاد کنشگران محیط‌زیست و آب و منابع طبیعی با اتهام روبروست و در سوی دیگر پدیده نوظهورى مانند ترامپ کنفرانس پاریس را به چالش می‌کشد، هشدارها را نمى پذیرند فریادها را در گلو خفه مى‌کنند و تاراج منابع کره زمین برای گرم کردن آن، روز بروز ادامه خواهد داشت؛ همچنین نابودی همگانی با دگرگونى تازه زمین هم‌داستان خواهد شد.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply