به ویدئوهای عمودی سلام بگویید
سرویس تازه‌ی IGTV، از امروز در دسترس کاربران اینستاگرام قرار گرفت

IGTV

صادق زنگنه | جامعه نو: پلتفرم جدید اینستاگرام موسوم به IGTV، که برای انتشار ویدیوهای بیشتر از یک دقیقه‌ای توسعه یافته، از امروز در دسترس کاربران قرار گرفت. کاربران می‌توانند ویدئو‌های طولانی خود را از طریق این سرویس تازه، به اشتراک بگذارند. پیش‌تر گفته شده بود که مدت زمان ویدئوهای قابل بارگذرای ۶۰ دقیقه می‌باشد، اما [فعلا] برای کاربران عادی امکان بارگذاری ویدئوهایی به طول حداکثر ۱۰دقیقه‌ امکان‌پذیر است.

امکان بارگذاری ویدئوهای عمودی به طول ۱۵ثانیه تا ۱۰دقیقه

اینستاگرام قصد دارد با سرویس IGTV، بخشی از بازار تلوزیون‌های آنلاین را از آن خود کند. گفته می‌شود این سرویس رقیبی برای یوتوب خواهد بود. اما با این تفاوت که آی‌جی‌تی‌وی برخلاف یوتوب برای ویدئو‌های عمودی توسعه یافته است. درواقع اینستاگرام این سرویس را تنها برای پلتفورم‌های موبایلی در نظر گرفته و تصاویر استاندارد افقی را پشتیبانی نمی‌کند. به نظر می‌رسد اینستاگرام قصد دارد آن بخش از بازار را از آن خود کند که محتوای آن توسط کاربران موبایل به دست و آماتور، تولید می‌شود که البته تعدادشان نیز نسبت به استودیو‌ها و تولیدکنندگان حرفه‌ای به مراتب بیشتر است. شاید همین موضوع برگ برنده‌ی اینستاگرام برای رقابت با سایرین باشد. می‌توان پیش‌بینی‌ کرد تهیه‌گنندگان حرفه‌ای نیز به دنبال مخاطبان خود، به ناچار ویدئوهای خود را به صورت عمودی تدوین کنند تا در این پلتفورم جدید قابل بازگذاری باشد. چنان‌که “بی‌بی‌سی ارت” مستندهای خود را در ابعاد مورد نظر این سرویس برش زده و در آن به نمایش در آورده است. با توجه به فیلتر بودن یوتوب در ایران و فراگیر بود اینستاگرام، می‌توان حدس زد که این سرویس تازه مورد استقبال کاربران ایرانی قرار گیرد و همچون تلگرام، موج تازه‌ای از تولید محتوا، این‌بار در قالب تصویر، را به‌وجود آورد و باعث شکل‌گیری کسب‌وکارهای تازه‌ای در اینستاگرام شود. با این پیش‌فرض که مسوولان محافظه‌کار راه آن را نبندند. همچنین اگر با ممانعت رسانه تصویری سنتی روبرو نشود، همچون تلگرام تاثیر چشم‌گیری نیز در رسانه خواهد گذاشت. هر چند که به‌سرعت تلگرام، در بین طبقات پایین دست جامعه نفوذ نخواهد کرد. اما قشر متوسط شهرنشین، به‌خوبی از این امکان بهره‌برداری خواهد کرد.

کانال در IGTV

آی‌جی‌تی‌وی از ویدیوهایی تا رزولوشن ۴K پشتیبانی می‌کند و همچون پست‌های معمولی اینستاگرام، پست‌های آن را نیز می‌توان از طریق لینک به اشتراک گذاشت. اینستاگرام برای این سرویس تازه، اپلیکیشن مستقلی نیز تهیه کرده که دسترسی کاربران به ویدئو‌ها، راحت‌تر باشد. این اپ را از پلی‌استور و اپ‌استور قابل دانلود است. احتمالا تلگرام نیز در آپدیت‌های بعدی، از لینک‌های این سرویس تازه پشتیبانی کند و محتوای آن را مستقیما نمایش دهد.

ویدئوی رسمی اینستاگرام برای معرفی IGTV

در ادامه توجه شما را به کلیپی جلب می‌کنیم که مخالفان تصاویر عمودی، سال‌ها پیش آن را تهیه کرده بودند. آنها استفاده از ویدئوهای عمودی را سندرومی خطرناک می‌دانستند.

 

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply