آنچه لیبرال‌ها درک نمی‌کنند؛ پوپولیسم با شخصیت سوسیالیت

میکل اورنشن | برگردان مجتبی رحیمی: کسانی که در مورد دموکراسی در لهستان، مجارستان و دیگر نقاط اروپا و فراتر از آن نگرانند، باید اذعان کنند که بسیاری از رأی‌دهندگان خریدار احزاب ناسیونالیستی با یک دیدگاه سوسیالیستی هستند که اولویت‌های ملی را بهبود می‌بخشد، نگران فقرا است و از خانواده‌ها حمایت می‌کند. و ایشان باید برنامه‌های خود را مطابق با آن تنظیم کنند. محققین و روزنامه‌نگاران به طور خستگی‌ناپذیر اخبار افزایش ملی‌گرایی پوپولیستی در اروپا و به ویژه دولت‌های تندرو در مجارستان و لهستان را پوشش می‌دهند. با چند ساعت وقت گذاشتن و کمی گوگلینگ، می‌توانید مطالب زیادی بیابید در مورد اینکه چگونه دولت‌های این کشورها به رسانه‌های عمومی حمله می‌کنند، دادرسی‌های قانون اساسی را تضعیف می‌کنند، به مهاجران حمله میکنند، سخنان نفرت انگیز علیه یهودیان، مسلمانان، و گروه های اقلیت دیگر را آزاد می‌کنند. اما هنوز کسی قادر به پاسخگویی به این پرسش اساسی نیست: چرا این دولت ها بسیار محبوب هستند؟ پاسخی که اکثر تحلیلگران نادیده گرفته‌اند این است: این دولت.ها نه تنها ملی‌گرا هستند، بلکه سوسیالیست نیز هستند. لهستان را در نظر بگیرید، جایی که حزب قانون و عدالت PiS 38درصد آرا در انتخابات مجلس اکتبر ۲۰۱۵ را به دست آورد. در آوریل ۲۰۱۸، علیرغم افزایش اقتدارگرائی و شکایات رسمی از اتحادیه اروپا، در نظرسنجی‌ها حمایت از حزب راست‌گرای PIS 40 درصد بوده است.افزایش محبوبیت حزب PIS تنها به دلیل موضع ضدمهاجرت آنها نیست. در واقع حزب ناسیونالیست کاتولیک در سالهای ۱۹۸۹ تاکنون حدود ۳۰ درصد از رأی را در انتخابات لهستان به دست آورده است که با رویکردهای ضدسامی، ضد اتحاد جماهیر شوروی، ضد مهاجر و ضد روسیه همراه بوده است. آنچه در مورد دولت جدید PIS تازه است چهره معتدل‌تر آن است.

حزب PIS حداقل در ظاهر توسط سیاستمداران جوان، از جمله رئیس‌جمهور آندره دوودا و نخست‌وزیر ماتویوز مورویکی، رهبر بیتا سیدلو (یک شکل نسبتاً جدید در سیاست لهستان)، رهبری می‌شود. هرکدام از آنها برای جذب عمومی گسترده‌تر تلاش کردند، این استراتژی کاملا موفق بود. در سال ۲۰۱۵ حزب PIS رای معمول خود را بعلاوه ۱۰ تا ۱۵ درصد آرای رأی ‌دهندگان معتدل را بدست آورد. با توجه به این نوع اعتدال، PIS با ارائه آنچه دولتهای قبلی رد کرده‌اند، این رای دهندگان را حفظ کرده است. اگر چه برنامه اجتماعی که تا سال ۲۰۱۵ انجام می‌شد، از جنبش همبستگی دهه ۱۹۸۰ رشد کرد.

در مقابل، PIS مهمترین طرح امنیت اجتماعی لهستان را فراهم کرده است: ازجمله برنامه خانواده +۵۰۰ که در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده است. برنامه خانواده ۵۰۰+ که در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده است، ملی‌گرایی، ارزشهای سنتی خانواده و آگاهی اجتماعی را در بر می‌گیرد که حزب PIS به دنبال آن است.

این برنامه به هر خانواده ۵۰۰ زولتی (۱۴۴ دلار) در ماه برای مراقبت از فرزند اول به بعد می‌پردازد. این مبلغ هر سپتامبر به خانواده‌ها پرداخت می‌شود، یعنی زمانی که کودکان به مدرسه می‌روند. به جز خانواده‌های فقیر، به خانواده‌ای که فقط یک فرزند دارد هیچ پولی پرداخت نمی‌شود. در حالی که خانواده‌های دارای دو فرزند می‌توانند از مزایای ماهانه برخوردار شوند. خانواده‌های دارای سه فرزند ۱۰۰۰ ژولتی (۱۸۸دلار) برای هر کودک اضافی دریافت می‌کنند.

این برنامه بسیار محبوب بوده است. حدود ۲،۴ میلیون خانواده در طول دو سال اول از آن استفاده کردند. مزایایی معادل ۴۰٪ حداقل دستمزد حاصل شده است. فقر شدید در بین کودکان لهستانی تقریباً از بین رفته است و تا ۸۰ دصد کاهش داشته است.

سیاستمداران و سیاست‌گذاران لیبرال اروپایی متقاعد نشده‌اند. آنها شکایت دارند که این مزایای خانوادگی سخاوتمندانه، انگیزه‌های کاری را تضعیف و بودجه دولت را نابود می‌کند. اما شواهد اولیه نشان می‌دهد که طرح خانواده ۵۰۰+ در واقع فعالیت اقتصادی را افزایش داده است. همچنین پس از زوال دوره پساکمونیستی، دستمزدها (مخصوصاً برای زنان) افزایش یافته و خانواده‌ها را قادر می‌سازد تا کمترین اعتبار لوازم مدرسه را خریداری کنند، به تعطیلات بروند و لباسهای بیشتری برای بچه‌های خود خریداری کنند. و به لطف رشد سریع اقتصادی، کسری بودجه به طور پیوسته کاهش یافته و رشد نکرده است.

جای تعجب نیست که لیبرالها با انتخاب رأی‌دهندگان مشکل دارند. بسیاری از لهستانی‌ها دولتی را می‌بینند که در نهایت برای مردم عادی کاری می‌کند و لیبرال‌ها به طور طنزآمیزی موضعی غیر دموکراتیک دارند و از رویکرد مردم ناراحت هستند. حقیقت این است که خانواده ۵۰۰+ موفق است. نرخ باروری لهستان که بعد از سال ۱۹۸۹ به کمترین میزان در اروپا رسیده بود، از سال ۲۰۱۶ به ۱٫۲۹ تا ۱٫۴۲ زایمان به ازای هر زن افزایش یافته است. در سال اول، طرح خانواده+۵۰۰ یک محرک قابل توجه برای اقتصاد بود؛ چرا که خانواده‌های فقیر تقریبا از تمام مزایای کالاهای استفاده می‌کنند. درآمد زنجیره‌ای کفش ۴۴٪ افزایش یافت، تعطیلات خانوادگی ۱۴٪ بیشتر شد. با توجه به موفقیت چشمگیر این برنامه، کشورهای دیگر به دنبال آن هستند. لیتوانی نسخه‌ای از خانواده ۵۰۰+ را در سال ۲۰۱۸ معرفی کرد. کسانی‌که درمورد دموکراسی در لهستان، مجارستان و دیگر نقاط اروپا و فراتر از آن نگرانند، باید اذعان کنند که بسیاری از رأی ‌دهندگان حامی احزاب ناسیونالیستی با یک دیدگاه سوسیالیستی هستند که اولویت‌های ملی را بهبود می‌بخشد، نگران فقرا است و از خانواده‌ها حمایت می‌کند.

لیبرال دموکراتها نمی‌توانند از دیدگاه کلیشه‌ای درباره ناسیونالیست خارج شوند. اما آنها می‌توانند و باید دیدگاه ایدئولوژیک خود را کنار بگذارند و چیزهایی از دشمنان خود درباره سیاست‌هایی که برای مردم اعمال می‌کنند، یاد بگیرند.

منبع: پروجکت سندیکیت

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply