گزارش مهمان
دو سال از کلاهبرداری بزرگ در سیستان و بلوچستان گذشت

خلیل رییسی‌مهر: با گذشت دومین سالگرد کلاهبرداری تاریخی خودرو در استان سیستان و بلوچستان مالباختگان همچنان بلاتلکیف مانده و چشم انتظار بررسی این پرونده هستند.

حدود دو سال پیش شخصی به‌ نام احمد میرمحمدی با وعده ثبت نام و فروش خودرو زیر قیمت بازار و تحویل چهل و پنج روزه توانست هزاران نفر از مردم این استان را به سمت خود بکشد. مال‌باختگان از طریق نمایندگان استان، نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری و دیگر افراد موثر کمک گرفتند. اما تا زمانی که مقامات قضایی بر به شدت فشارها بر متهم نیفزایند این شخص پول بر باد رفته بلوچستان را نمی‌دهد.

میرمحمدی پس از حدود هشت سال فعالیت و ثبت نام خودرو زیر قیمت رسمی کارخانه و بازار در شانزدهم خرداد ماه ۹۵ متواری و از کشور خارج شد.

رد پای او با رصد نیروهای گمنام اطلاعاتی در یکی از کشورهای اروپایی دیده شد و بازگرداندن او در دستور کار قرار گرفت. حدود سه ماه پس از متواری شدن، نهایتا با ترفندهای خاصی در شهریور ماه همان سال به کشور بازگردانده و به زاهدان منتقل شد.

از آن زمان تاکنون پرونده در چند مرحله بین شهرهای زاهدان، سرباز و دیوان عالی کشور جابجا شده است تا اینکه شهرستان سرباز به عنوان مرجع رسیدگی به این پرونده تاریخی تعیین شد.

عابد دهقانی، یکی از مالباختگان این کلاهبرداری تاریخی در گفت و گو با جامعه ‌نو می‌گوید: از آغاز رسیدگی به پرونده آغاز حدود دو سال میگذرد اما تاکنون حتی کیفرخواست برای متهم صادر نشده است، همین باعث شده مالباختگان در وضعیت برزخی قرار بگیرند. شدت فشارها به افرادی که به صورت مستقیم با متهم همکاری داشته‌اند، به اندازه ای شدید است که حتی توصیف آن موجب رنجش خاطر مردم و مخاطبان در این ماه مبارک می‌شود.»

دهقانی می‌افزاید: «حدود دو سال است که این افراد از تمام زندگی و امورات روزمره خود به ناچار دست کشیده و خانه‌نشین شده‌اند. حتی افرادی به دلیل ندیدن نور آفتاب دچار کمبود ویتامین D شده‌اند، افرادی در این بین وجود دارند که تا قبل از ماه مبارک رمضان رنگ منزل و خانواده خود را ندیده بودند. قریب به اتفاق آنان دچار انواع مشکلات و بیماری‌های قلبی، روانی، افسردگی و روان‌پریشی شده‌اند.»

به گفته دهقانی این افراد که در این پرونده از آنها با نام واسطه یاد می‌شود از طرف افراد زیرمجموعه خود تحت فشارهای روحی و روانی و گاه درگیری لفظی و فیزیکی قرار دارند.

یکی دیگر از واسطه ها که از دو سال پیش با پیام‌هایی از سوی افراد ناشناس تهدید شده، می‌گوید: «بنا بر اظهارات همسایگان حدود ساعت یک بامداد افرادی ناشناس سعی داشتند با حضور در منزلم مرا ترور کنند ولی چون در منزل نبودم، با شلیک چند گلوله به در و دیوارهای منزل مرا تهدید کردند که همچنان آثار این گلوله ها قابل مشاهده است.»

صبوری ادامه می‌دهد: «متاسفانه با گذشت دو سال از این کلاهبرداری تاریخی تاکنون به هیچ کدام از ابهامات واسطه‌ها، مالباختگان و افکار عمومی استان به صورت رسمی پاسخی داده نشده است و این موضوع باعث شده که بر شدت فشارها به واسطه ها افزوده شود. این در حالی است که واسطه ها نیز تمام دار و ندار خود را به متهم داده‌اند.»

حوت، یکی دیگر از این افراد است که مانند صبوری خوش‌شانس نبوده و یکی از اعضای خانواده را از دست داده می‌گوید: «باید تاسف بخوریم که این مشکل به اندازه ای طول کشیده است که جان خانواده مرا گرفت. در صورت ادامه این روند خانواده های دیگر نیز در معرض تهدید قرار دارند.»

او ادامه می‌دهد: «در کهیر، بین خانواده ما و یک شخص دیگر بر سر ثبت نام خودرو درگیری لفظی پیش آمد اما در نهایت با استفاده از کلت کمری عزیز حوت قربانی این حادثه شد.»

محمد رئیسی، یکی دیگر از مالباختگان که حدود ده میلیارد تومان به متهم داده می‌گوید: «ما تمامی راههای قانونی را طی کرده‌ایم و تا به این لحظه کوچکترین کاری خلاف قانون انجام نداده‌ایم. به تمامی سخنان متهم گوش کرده‌ایم و به هر طریقی که در وسعمان بوده راه آمده‌ایم، اما گویا نه در مقامات قضایی و نه در متهم انگیزه‌ای برای حل این مشکل وجود ندارد.»

رئیسی می‌گوید: «میرمحمدی تاکنون همه ما را به بازی گرفته است، او در ابتدا می‌گفت من هیچ کاری انجام نداده و صرفا پول نزول می‌دادم. او همواره اظهارات متناقضی بیان می‌کرد و می‌کند و با این ترفند بین همه اختلاف ایجاد کرده است.»

او تاکید می‌کند: «ما از طریق نمایندگان استان، نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری و سایر تاثیر‌گذاران کمک گرفته ایم. اما تا زمانی که مقامات قضایی بر شدت فشارها به متهم نیفزایند این شخص پول بر باد رفته بلوچستان را نمی‌دهد.»

او ادامه می‌دهد: «ما عاجزانه و خاضعانه از مقام معظم رهبری طلب استمداد داریم تا در خصوص مسئله کلاهبرداری خودرو مستقیم ورود کنند و دستور دهند تا خدایی ناکرده کوچکترین اختلالی در روند رسیدگی به این پرونده ایجاد نشده و همچنین به انواع شایعات افکار عمومی و سوء ظن ها نیز پایان داده شود.»

گفتنی است از زمان شروع این کلاهبرداری تاکنون بیش از ۳۰ نفر از واسطه‌هایی که با متهم به طور مستقیم کار می‌کردند و حدود ۵۰ نفر از زیرمجموعه‌های آنها که کسبه بودند تمام سرمایه و دارایی خود را از دست داده و از ترس جان خود و خانواده هایشان به روستاهای اطراف پناه برده اند.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply