پوشش زنده خبری
دیدار تاریخی رئیس‌جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی

آغاز دیدار تاریخی رهبر ۳۴ ساله کره شمالی و رییس‌جمهور ۷۱ ساله آمریکا

جامعه نو: ترامپ در دقایق آغازین این دیدار، به نقل از آسوشیتدپرس، پیش‌بینی کرده این نشست به «روابط عالی» دو کشور خواهد انجامید. رهبر کره شمالی نیز با یادآوری موانع متعدد بر سر راه این دیدار، اظهار امیدواری کرده و گفته «بر موانع چیره خواهیم شد.»

آغاز نشست سران دو کشور آمریکا و کره شمالی برای گفتگو

ترامپ: این دیدار به رفع بحران و یک وضعیت بغرنج خواهد انجامید. با همکاری هم می‌توانیم به وضعیتی امن دست یابیم.

کیم‌جونگ‌اون: یقین دارم این دیدار پیش‌درآمدی برای صلح است

ترامپ: دیدار دونفره خود با اون را “بسیار بسیار خوب” توصیف کرده

جامعه نو: اظهارات خوشبینانه ترامپ و اون در حالی صورت می‌گیرد که به نوشته نیویورک تایمز برخی کارشناسان مسایل خارجی به نتایج نشست خوشبین نبوده و معتقدند شکست نشست جی۷ می‌تواند دستاویزی برای رهبر کره شمالی جهت کسب منافع هرچه بیشتر باشد چون ترامپ نمی‌تواند دو نشست شکست‌آمیز پیاپی داشته باشد.

جامعه نو: به گزارش ایندیپندت، در فاصله میان دیدار دو نفره ترامپ و اون تا دیدار با سایر مقامات، دو بار از اون پرسیده شده:«جناب کیم خلع تسلیحات هسته‌ای را می‌پذیرید؟» این پرسش از سوی رهبر کره شمالی بی‌پاسخ مانده. همچنین وی در قبال سومین پرسش یعنی «آقای کیم از سلاح‌های هسته‌ای خود دست می‌کشید؟» سکوت اختیار کرده است.

جامعه نو: هنوز از آنچه در دیدار محرمانه سران دو کشور گذشته، اطلاعی در دست نیست. به گفته جاستین سینک، گزارشگر کاخ سفید، میزان دسترسی رسانه‌ها در این دیدار حداقل بوده است. سینک در صفحه توییتر خود نوشته انتظار میرود رییس‌جمهور امریکا طی چهار ساعت آینده گزارشی از نشست خود بدهد. ترامپ گفته «همه چیز بهتر از آنچه تصور می‌شد پیش رفته». وی همچنین اعلام کرده او و رهبر کره شمالی خود را برای امضای یک قرارداد آماده می‌کنند. وی اطلاعاتی از این قرارداد و مفاد آن به دست نداده است.

جامعه نو: ترامپ اعلام کرده روند خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی “خیلی فوری” صورت خواهد گرفت. وی قراردادی را با اون به امضا رسانده که آن را “بسیار جامع” خوانده. وی همچنین از “پیمانی بسیار ویژه” با رهبر کره شمالی سخن گفته است. کیم نیز اظهار داشته جهان شاهد تحول بزرگی خواهد بود، کیم گفته او و ترامپ عزم کرده‌اند گذشته را فراموش کنند.

 

چهار بند اصلی سند مشترک آمریکا و کره شمالی

جامعه نو: قرارداد جامع و مشترک میان ترامپ و اون در حالی به امضا رسید که روابط تازۀ دو کشور و صلحی دیرپا ازمفاد آن بهشمار می رود. ترامپ خود را ملزم به تأمین تضمینهای امنیتی برای جمهوری خلق دموکرات کره دانسته و در مقابل، کیم جونگ اون متعهد به نابودی کامل تسلیحات هسته ای شده است. چهار بند اصلی این قرارداد به این شرح است:

۱٫ آمریکا و کره شمالی متعهد به برقراری روابط جدید در توافق با مصالح عمومی دو کشور هستند تا صلح و کامیابی محقق شود.

۲٫ آمریکا و کره شمالی گامهای مشترکی برای ایجاد یک نظام صلح جوی دیرپا و باثبات در کره شمالی برخواهند داشت.

۳٫ طبق توافق ۲۷ آوریل ۲۰۱۸، کره شمالی متعهد میشود انهدام تسلیحات هسته ای خود را تا نابودی کامل ادامه دهد.

۴٫ آمریکا و کره شمالی متعهد به شناسایی و بازگرداندن بقایای به جامانده از سربازان کشته در جنگ هستند.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply