تایید تجاوز هوایی اسرائیل به خاک ایران

جامعه نو: اسرائیل خبر ورود هواپیماهایش به آسمان ایران را تایید ضمنی کرد . خبر تجاوز اف ۳۵ های اسرائیل‌ را اولین بار الجریده چاپ کویت در فروردین ماه داده بود و حالا فرمانده اسرائیل پذیرفته” در سراسر خاور میانه” مانور داده است .

فرمانده نیروی هوایی ارتش اسرائیل می‌‎گوید این نیرو برای اولین بار در جهان از جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکایی در عملیات رزمی استفاده کرده است.
سرلشکر امیکام نورکین گفت که اسرائیل این جنگنده‌های رادارگریز را در سرتاسر خاورمیانه به پرواز در آورده و در حمله به دو موضع مختلف از آن استفاده کرده است.

این فرمانده نیروی هوایی اسرائیلی در جریان یک سخنرانی، تصاویری از این هواپیمای جنگی را بر فراز بیروت، پایتخت لبنان، نشان داد.
او گفت که از این جنگنده‌ها در آخرین مورد حملات اسرائیل در سوریه – که ادعا شد علیه مواضع ایران بوده – استفاده نشده اما در دو مورد قبلی به کار گرفته شده است.
جنگنده اف-۳۵ ( F-35) ساخته شرکت ساخت تجهیزات نظامی لاکهید مارتین به عنوان پیشرفته‌ترین جنگنده در جهان شناخته می‌شود و اکنون اسرائیل مدعی شده است که حتی زودتر از آمریکا در عملیات رزمی آن را به کار برده است.
اسرائیل اولین مشتری اف-۳۵ خارج از آمریکا بود که در سال ۲۰۱۰ قرارداد خرید این جنگنده‌ها را امضا کرد و اواخر سال ‌۲۰۱۶ دو اف-۳۵ از پنجاه سفارش خود را دریافت کرد.
بنا بر گزارش‌ها تاکنون ۹ جنگنده اف-۳۵ تحویل اسرائیل شده است.اما نکته قابل تامل در سخنان ادعایی فرمانده نیروی هوایی اسراییلی مربوط به حضور این جنگنده ها در آسمان ایران است.
به گزارش دویچوله روز نهم فروردین ماه امسال روزنامه کویتی الجریده مدعی شده بود که دو جنگنده اف ۳۵ متعلق به ارتش اسراییل پس از عبور از رادارهای روسی در خاک سوریه و نیز عراق وارد خاک ایران شده و مناطقی از شیراز و بندرعباس را رصد کرده اند.اتفاقی که در آن زمان از سوی تحسین الخفاجی سخنگوی وزارت دفاع عراق در مصاحبه با اسپوتنیک روسیه تکذیب شد. روزنامه کویتی تنش های فزاینده منطقه را عامل به پرواز در آمدن این بمب افکن ها در منطقه دانسته بود. بمب افکن اف-۳۵ هواپیمایی پنهان کار، تک‌سرنشین و تک‌موتوره است که در وهلهٔ اول برای مأموریت‌های هجومی هوابه‌سطح طراحی شده اما توانایی انجام مأموریت‌های شناسابی و دفاع هوایی را نیز دارد.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply

1 Comment

  • الیاس
    ۲ خرداد ۱۳۹۷, ۱۳:۲۴

    با عرض معذرت، اف۳۵ هواپیماهای جنگنده کوچیکی هستن و بردشون حد اکثر با منبع سوخت بیرونی ۹۰۰ کیلومتر رفت و برگشته و نمیتونه بدون سوختگیری هوایی تا ایران بیاد و برگرده. این شایعات و بیخودی دامن نزنین لطفا

    REPLY