فیلترینگ؛ آن خشت که معمار کج نهاد

صادق زنگنه | جامعه نو: پس از فیلترینگ تلگرام، رواج فیلترشکن‌ها رشد بی‌سابقه‌ای یافت. با محبوبیت تلگرام این موضوع دور از ذهن نبود. حال به همان اندازه که تلگرام در بین مردم ایران کاربرد داشت، فیلترشکن‌ها هم رواج یافته‌اند؛ بلکه چندین برابر بیشتر. از آنجا که فیلترشکن‌ها با اختلال روبرو هستند، به ازای هر اپ تلگرام، چندین فیلترشکن روی گوشی‌ها نصب شده است. مخالفان گردش اطلاعت با فیلتر کردن تلگرام، تسلسلی از اشتباهات را بوجود آورده‌اند. ابتدا تلگرام مساله بود، اکنون به فیلترشکن‌ها و کیفیت اینترنت نیز تسری پیدا کرده است.

صبح امروز، سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت، وزیر ارتباطات در حاشیه مراسم رونمایی از پروژه‌های همراه اول، در این باره گفت: درست است که بسیاری از فیلترشکن‌ها خدمات ظاهری خوبی به کاربر ارایه می‌دهند اما بنا به گزارش‌هایی که مراکز معتبر منتشر می‌کنند، این نوع نرم‌افزارها استفاده ضدامنیتی دارند و نوعی باج‌افزارند که به جمع‌آوری اطلاعات مشترکین اقدام می‌کنند. فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها تبعات بسیار زیادی دارد.

آذری جهرمی در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش شرکت ارتباطات زیرساخت در مسدود کردن فیلترشکن‌ها گفت: اقدام شرکت زیرساخت این است که با فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها، تحت دستوری که آقای رییس‌جمهور دادند و در چارچوبی که شورای عالی فضای مجازی ارایه داده و منطق هم دارد، نباید اجازه دهد فضای کشور پر از باج‌افزار شود و باید جلوی اینها گرفته شود. به همین دلیل این حرکت آغاز شده و طبق قانون هم بوده است و مشکل مقرراتی درباره این مساله وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار جامعه نو که «هدف از مسدود کردن فیلترشکن‌ها چیست؟ آیا صرف گفتن این موضوع که #فیلترشکن ابزار مطمئنی نیست، کفایت نمی‌کرد؟»، در توییتر پاسخ داد:

«چه جمله‌ای؟ اینکه فضای مجازی کشور از چاله فرضی یک پیام‌رسان به چاه واقعی فیلترشکن‌ها و باج‌افزارها افتاد؟ اگر دوستان از هشتگ زدن و توهین‌ها فارغ شدند و علاقه‌مند بودند یکبار مطالب زیر را مطالعه کنند.»

جهرمی با ارجاع به پست اینستاگرام خود، دلایل اعمال محدودیت بر فیلترشکن‌ها را در ۵بند عنوان کرده است:

۱. یکی از دلایل مخالفت دولت با اعمال محدودیت کلی بر پیام رسان‌ها فراگیر شدن فیلترشکن‌ها بود.

۲. اگر ظنی بر ارتباط برخی پیام‌رسان‌ها مثل تلگرام با سرویس‌های اطلاعاتی وجود داشت، در مورد برخی فیلترشکن‌ها این ارتباط دیگر ظن نیست بلکه یقین است و بودجه برخی از آنها مستقیما از طرف دولت آمریکا تامین می‌شود. بنابراین اکنون با فراگیر شدن فیلترشکنها که قابل پیش‌بینی بود، شرایط نامناسب‌تری رخ داده است.

۳. در سیاست‌های اعلامی دولت‌های متخاصم با مردم ایران، راهکارهایی برای فراگیر شدن فیلترشکن‌ها در ایران مطرح و پیگیری شده است. عدم تدبیر برای همراهی مردم در تصمیماتی که برای فضای مجازی اتخاذ می‌شود، عملا باعث ترویج فیلترشکن‌ها و در نتیجه تقویت برنامه‌های متخاصمین است.

۴. جدا از این دسته فیلترشکن‌ها، دسته‌ای دیگر نیز باج افزار و بدافزار هستند و در زمانی‌که زندگی روزمره مردم در فضای مجازی شکل گرفته، تهدید بزرگی برای امنیت آنها مطرح می‌شود.

۵. اختلاف نظر در مسئولین و نارضایتی جمعی از مردم اکنون تهدید بزرگتری را برای امنیت فضای مجازی فراهم کرده که نمی‌توان از کنار آن به راحتی گذشت و باید برای آن چاره جدی اندیشید.

از نظر فنی، این که فیلترشکن‌ها ابزار مطمئنی نیستند، صحیح است. اما این موضوع حرف تازه‌ای نیست و آنچه موجب اعتراض مردم شده، تحمیل اراده‌ی گروهی اقلیت به نظر ۴۵میلیون کاربر این اپلیکیشن است. پیش‌تر با فیلتر شدن پیام‌رسان‌ها مردم از پیام‌رسان تازه‌ای استفاده‌ می‌کردند اما حال با همه‌ی خطرات و مصائب فیلترشکن‌ها، بر استفاده از تلگرام پافشاری می‌کنند. این خود پیامی‌ است به مخالفان گردش اطلاعات. اگر بیندیشند!

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply