ماموریت ظریف

شورای سردبیری: دیرروز موجی از خشم نسبت به بیانیه درخواست عذز خواهی رئیس‌جمهوری از مردم و نظام به راه افتاد که فقط همین یک بیانیه را میدید و به تحرکات موازی ان توجه نمیکرد. در حال حاضر ،تدارک دیگری نیز فراتر از اتهام خطای نیازمند به عذر خواهی وجود دارد: اتهام عمل خودسرانه و “تامین کننده منافع جناحی و جریانی “و ” معامله مجدد در ازای حمایت غرب از جریان سیاسی خاص”نیز در صفحات کیهان در حال ظهور است . تلویحی به ظریف اتهام زده شده قصد دارد در باره توان دفاعی و موشکی و نقش ایران در منطقه گفتگو کند. البته نقل تکه هایی از این نوشته ها روح انها را بطور کامل منتقل نمیکند و برای درک بازی پشت نقاب انها باید کامل خوانده شوند ولی به هر حال از ورای خلاصه انها میتوان اینده را به وضوح دید: احتمال اینکه مذاکراتی با اروپا در باره توان موشکی شروع شود وجود دارد؛ احتمال اینکه ایران از سوریه و یمن عقب بنشیند زیاد است ؛ و احتمال اینکه حکومت مسئولیت این تحولات تازه را ها را به عهده نگیرد قطعی است! هر وقت میخواهیم کاری را انجام دهیم که قبلا با ان مخالف بوده ایم به کسی که مامورش میکنیم “کار نجس و کثیف ” را انجام دهد اتهام انجامش را میزنیم و او را حذر میدهیم. وضع بسیار شرم اوری است برای یک حکومت مدعی شجاعت اخلاقی.

راستش را بخواهید، سرعت عمل دولت ایران برای شروع مذاکرات ” گرفتن تضمین قطعی از طرفهای اروپایی ” (که کسی نمیداند اسم رمز چیست) بسیار زیاد بوده است . چرا؟ میخواهیم زودتر به راه خروج از وضعیت اچمز برسیم؟خطر را رفع کنیم یا به استقبال ان برویم؟ معنی این عبارت چیست که”دولت و ظریف بدانند ملت ایران و رهبز معظم انقلاب هیچ اجازه ای به انها برای مذاکره درباره قدرت دفاعی و موشکی و نقش ایران در منطقه در این مذاکرات چند هفته ای و عقب نشینی از خطوط قرمز نظام نداده اند”. او چه کسی است که میداند به ظریف چه داده و چه نداده اند؟

البته می‌توان به ذهن شک کرد که برای ارزوهای خود اشاره و نشانه در رفتار حکومت جستجو می‌کند، ولی امور محتوم و مترصد رخ دادن ، ارزو نیستند. امر مقدرند که کسانی ارزوی منتفی شدن وقوع انها رادارند و زحمت چرخ گردون میدارند. ما قبلا هم از این حق مسلم ها داشته ایم که به دلایلی رو شن در پستوی کاخ مسقط به معامله بده بستان و در شرابخانه هتل کوبورگ به مذاکره بیع و شری گذاشته شده اند . به سوخت و سوز ان کار نداریم، موضوع ما دیر و زود ان است.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply