ضرب و شتم و بازداشت معلمان در پی برگزاری یک تجمع صنفی
“معلمان بازداشتی را تنها نخواهیم گذاشت”

جامعه نو: «همه چیز آرام بود تا اینکه لباس شخصی‌ها وارد شدند. نه پلیس حساسیتی به خرج داد و نه شعاری خارج از قاعده و برنامه داده شد. یک‌دفعه ریختند، زدند و بردند..» تهران، تبریز، شهرضا، کردستان، کرمانشاه، شیراز و شهرهای مختلف کشور امروز شاهد حضور صدها معلمی بود که در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و شرایط نامطلوب آموزشی تجمع مسالمت آمیز صنفی کردند. با این حال این تجمعات در تهران به بازداشت و ضرب و شتم تعدادی از معلمان کشیده شد.


تجمع صنفی و مسالمت آمیز معلمان سراسر کشور که صبح امروز ۲۰ اردیبهشت ماه ، در اعتراض به کمبود بودجه‌های آموزشی ، دستمزدهای پایین‌تر از خط فقر ، دفاع از حق تحصیل تمام کودکان و مطالبات دیگر با فراخوان شورای هماهنگی کانون‌های صنفی معلمان در سراسر کشور برگزار شده بود، با حمله نیروهای لباس شخصی در تهران به ضرب و شتم و بازداشت گروهی از فعالان صنفی منجر شد. این درحالیست که برخی از فعالان صنفی در گفتگو با جامعه نو، از موضع‌گیری کانون صنفی معلمان و شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان کشور در حمایت از حق برگزاری تجمع صنفی مسالمت آمیز خبر می‌دهند. آنها می‌گویند ؛ “معلمان بازداشتی را تنها نخواهیم گذاشت. و دولت نیز باید در خصوص برخوردهای صورت گرفته پاسخگو باشد”
مطالبات بی‌پاسخ و ادامه دار معلمان
معلمان ، در حالی هفته معلم امسال را سپری کردند که همچنان مشکلات صنفی بسیاری حل نشده و بی پاسخ باقی مانده است. بی توجهی به زندگی و معیشت معلمان بازنشسته و شاغل و نامناسب بودن کیفیت آموزش در مدارس از جمله مواردی است که به گفته فعالان صنفی این حوزه، نشان از آن دارد که آموزش‌وپرورش در اولویت نهادهای حاکمیتی و مسئولان دولتی نیست. آنها در اعتراض به وضعیت معیشتی، ضدیت با خصوصی سازی آموزش، برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالان صنفی، و دفاع از حق تحصیل تمام کودکان که از جمله مطالباتی عمومی و در جهت خیر همگانی است، تجمعات صنفی بسیاری را در سالهای اخیر برگزار کرده‌اند. در ادامه این تجمعات، شورای هماهنگی کانون صنفی معلمان در فراخوانی از معلمان و بازنشستگان فرهنگی سراسر کشور دعوت کرد تا در هفته معلم در اعتراض به وضعیت نامناسب دستمزد ، کمبود بودجه و فضای آموزشی حاکم بر نظام آموزش و پرورش تجمعات صنفی و مسالمت آمیز برگزار کنند. مقدمات این فراخوان به پیش از شروع سال جدید برمیگردد . معلمان اعلام کرده بودند که «اگر تا پایان فروردین، دولت و مجلس به خواسته‌های به حق آموزشی عمل نکند، در اردیبهشت ماه و هفته معلم تجمع اعتراضی برپا می‌کنیم.» حالا خبر می‌رسد این تجمعات در تهران به برخورد و بازداشت جمعی از فعالان صنفی کشیده شده است.
تجمع مسالمت آمیز را به خشونت کشاندند
جعفر ابراهیمی، بازرس شورای هماهنگی تشکل های صنفی ایران که از شرکت کنندگان حاضر در این تجمع بود با اشاره به مسالمت آمیز بودن فضای تجمع صنفی و همکاری پلیس با معلمان ، در خصوص برخوردهای صورت گرفته میگوید: در این تجمع شعارهای چون ” معیشت، منزلت، حق مسلم ماست” ، ” بودجه عادلانه حق مسلم ماست”، ” تشکل – تجمع، حق مسلم ماست” و همچنین “بطحائی ، نوبخت ، استعفا ، استعفا” در اعتراض به افزایش پلکانی حقوق و دستمزدهای پایین سر داده شد. هیچ شعاری خارج از شعارهایی که شورای هماهنگی مقرر کرده بود و در حقوق صنفی معلمان را مدنظر داشت، سر داده نشد. ضمن اینکه اغلب تجمع کنندگان کاورهای یک دست شورای هماهنگی را به تن کرده بودند.
او ادامه می‌دهد: پس از شروع تجمع، پلیس از معلمان خواست که وارد خیابان روبروی ساختمان برنامه بودجه نشوند و آنها هم در محوطه پارک ماندند. با این حال و با وجود اینکه تعامل بین پلیس و معلمان خوب بود، چند نیروی لباس شخصی وارد تجمع شدند و برخی از معلمان را هدف قرار داده و به یک باره حمله کردند که این حمله با مقاومت سایر معلمان مواجه شد.
به گفته این فعال صنفی ، با حمله نیروهای لباس شخصی، پلیس هم به تجمع ورود کرد. ابراهیمی در توضیح جزییات برخورد با فعالان صنفی معلمان می‌گوید: یگان ویژه برخورد خاصی با معلمان نداشت اما نیروهای امنیتی تعداد زیادی از معلمان به خصوص معلمان زن را مورد ضرب و شتم قرار دادند و پلک یک معلم زن دچار جراحت شدید شد. « تعداد معلمان زن خیلی بیشتر از معلمان مرد بود و متاسفانه برخوردهای خشونت باری آنها صورت گرفت. ضمن اینکه هنوز از اینکه آیا در میان معلمان زن هم بازداشتی وجود داشته یا خیر، اطلاعی در دست نیست..»
دبیر کانون صنفی معلمان در میان بازداشتی‌هاست
به گفته ابراهیمی، در پی حمله نیروهای لباس شخصی به تجمع صنفی و مسالمت آمیز معلمان در تهران، تاکنون بازداشت حداقل ۶ معلم و فعال صنفی تایید شده است که در میان آنها نام محمد فلاحی ( دبیر کانون صنفی معلمان تهران) ، محمد حبیبی (عضو کانون صنفی معلمان تهران) ، رسول بداقی (بازرس کانون صنفی معلمان تهران)، محمد حسن پوره، گرامی و چند تن دیگر به چشم میخورد. برخی از منابع تایید نشده هم آمار بازداشتی‌ها را بیش از این تعداد اعلام می‌کنند.
دفاع از حق تحصیل تمام کودکان ، کیفی سازی آموزش، مدارس استاندارد، مطالبه دستمزد عادلانه و مطالبات عمومی که از قضا در روزهای اخیر در صحبت های تمام مسولین از صدر تا ذیل تکرار شد از جمله شعارهایی بود که روی پلاکاردهای معلمان معترض دیده میشد. ابراهیمی میگوید: چرا وقتی این حرفها به عنوان مطالبه صنفی معلمان در یک تجمع صنفی مسالمت آمیز مطرح می شود با آن برخورد می شود.در هفته ای که همه مسولین حرف از تکریم مقام معلم میزنند ، این برخورد تناقض آمیز چه معنایی میتواند داشته باشد!
ابراهیمی میگوید: اکثر معلمان حاضر در این تجمع از این حمله نیروهای لباس شخصی دچار بهت و حیرت شده بودند که چرا باید با یک تجمع مسالمت آمیز چنین برخوردی شود.
معلمان بازداشتی را تنها نمیگذاریم
ابراهیمی در پاسخ به این سوال که آیا شاهد موج تازه‌ای از تنگ‌تر شدن فضای بیان مطالبه‌گری در مجامع صنفی و فشار بر فعالین صنفی در کشور هستیم یا خیر، می‌گوید: این فضا تا پیش از این هم وجود داشت و گمان نمیکنیم ارتباطی به روزهای اخیر داشته باشد. ضمن اینکه فراخوان کانون هم مربوط به خیلی قبلتر از اینها بود. توجه کنید که در ماههای اخیر تجمعات زنان به خشونت کشیده شد، با کارگران نیز همین برخوردها شد و حالا با معلمان چنین برخوردهایی صورت می‌گیرد. به نظر من برخلاف ادعای دولت مبنی بر به رسمیت شناختن حق تجمعات، چنین چیزی در عمل وجود ندارد. نیروهای امنیتی که به تجمع امروز حمله کردند به نظر ما تحت نظر وزارت کشور هستند، چون معلمان بازداشتی را به پلیس امنیت انتقال دادند . بنابراین دولت موظف است در این خصوص پاسخگو باشد.
بازرس شورای هماهنگی تشکل های صنفی ایران همچنین گفت؛ تشکل‌های صنفی سراسر کشور، شورای هماهنگی و کانون های صنفی در خصوص بازداشت گسترده معلمان در تجمع امروز در تهران موضع گیری خواهند کرد و این برخوردها بی پاسخ نخواهد ماند و ما معلمان بازداشتی را تنها نخواهیم گذاشت.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply