برنی سندرز در واکنش به تصمیم ترامپ: آمریکا در برابر متحدان اروپایی اش منزوی می شود
از دست رفتن فرصت دوستی ایران و آمریکا

جامعه نو | برگردان: سهیل سراییان: به گفته سندرز تصمیم ترامپ درباره ی خروج از برجام، ملت آمریکا را در یک مسیر خطرناک قرار داد. ما باید بدانیم که برجام فقط یک توافق بین ایران و امریکا نیست بلکه بین جامعه ی بین المللی، همچون کشورهایی مثل بریتانیا، آلمان، چین ، فرانسه و روسیه است. همین طور آژانس انرژی اتمی در کنار جوامع بین المللی قرار دارد.

تصمیم ترامپ امریکا را از مهم ترین متحدانش در اتحادیه اروپا دور می کند بخصوص که آن ها می خواهند برای امنیت کشورهای شان در برجام بمانند و این به نفع امنیت تمام جهان است. تصمیم ترامپ آمریکا منزوی می کند.من باید این نکته را ذکر کنم که وزرای آمریکایی حتی وزیر دفاع هم معتقد هستند که این توافق در جهت منافع ملی آمریکاست و باید آمریکا در توافق بماند. حتی ماه گذشته ۲۶ ارتشی سابق اسرائیل نوشتند و آمریکا را ملزم کردند که برجام موثر بوده و منافع اسرائیل را تامین کرده است. و نه تنها امنیت آمریکا بلکه اسرائیل را تامین کرده است.حتی وزرات دفاع اسرائیل اعلام کرد که بهتر است آمریکا در برجام بماند.
خروج از توافق نامه نه فقط به ایران اجازه می دهد که برنامه ی هسته ای خود را گسترش دهد بلکه حیثیت امریکا را در مذاکره کردن در آینده در جوامع بین المللی به خطر انداخته است. چرا باید دیگر کشوری در جهان با آمریکا مذاکره کند که بعد از چند سال یک رییس جمهور بی منطق از مذاکره خارج شودو شرایط را تغییر دهد؟ بخصوص در این مرحله آمریکا می خواهد با کره ی شمالی وارد مذاکره شود. من متاسفانه هیچ استراتژی امروز مثل همیشه از ترامپ نشنیدم و فقط حرفای تکراری که همیشه درباره ی ایران گفته بود. این تصمیم به تندروهای ایران فرصت می دهد که بیش از هرروز مشکلات را در منطقه به خطر بیندازند.
تمام این مشکلات به خاطر تصمیمات اشتباه ترامپ است و عواقب بسیار بدی برای آمریکا خواهد داشت. بعد از ۱۷ سال جنگ در افغانستان، ۱۵ سال جنگ در عراق ، مردم آمریکا دیگر نمیخواهند وارد یک جنگ ناتمام دیگر در خاورمیانه شوند. من نگران هستم که ترامپ بار دیگر آمریکا را وارد جنگ دیگری کند.
من به شما یادآوری می کنم که ،جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ سالها پیش در مقاله ای نوشت”ایران را از بمباران متوقف کنید، ایران را بمباران کنید” متاسفانه امروز ترامپ این مسیر را می خواهد در پیش بگیرد.
باید با مردم ایران دوست باشیم و روابط خودمان را با آن ها بهتر کنیم اما تصمیم امروز ترامپ این مسئله را سالها به تعویق انداخت. چرا ما باید این گونه فرصت ها را از دست بدهیم؟ وقتی که ایران در منطقه در کشورهایی همچون سوریه و عراق نقوذ بالایی دارد ما می توانیم با مذاکره کردن مشکلات منطقه را به دست همدیگر برطرف کنیم.آمریکا باید بتواند همه را پای میز مذاکره بیاورد و مشکلات را حل کند، این کاری بود که برجام انجام داد اما متاسفانه تصمیمات امروز ترامپ ما را مجددا در مسیر خطرناکی قرار داده که عواقب بسیار بدی در انتظارمان خواهد بود.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply