از حضور ناظران بین‌المللی تا ۸ نامزد نهایی انتخابات روسیه
پوتین باید با ۷ کاندید رقابت کند

روسیه – سهیل سرائیان/ جامعه‌نو: از میان بیش از ۷۰ نامزد انتخاباتی که خود را برای رقابت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۸ روسیه آماده می‌کردند، تنها ۳۶ نفر از آنها موفق شدند تا با موفقیت مراحل ثبت‌نام را در کمیته مرکزی انتخابات روسیه پشت سر بگذارند٬ اما همه آنها هم به مرحله نهایی نرسیدند.
براساس گزارش خبرگزاری روسیه(تاس) در تازه‌ترین نتایج بررسی این ۳۶ نفر تنها ۸ نفر از آنها با موفقیت آخرین مرحله را پشت سر گذاشته‌اند. النا پامفیلوا، رییس کمیته مرکزی انتخابات روسیه در این باره گفت: « ۳۶نامزد مستقل و ۲۴ حزب اعلام کردند که برای رقابت در انتخابات خودشان را آماده می‌کنند اما در واقع مجموعا ۲۲ حزب و ۱۵ نامزد مستقل میتینگ‌های انتخاباتی و برنامه‌های انتخاباتی داشتند.» پامیفلوا در ادامه اشاره می‌کند که در میان تمام نامزدها ۱۶ نفر موفق شدند تا به مرحله جمع‌آوری امضا برسند. در این مرحله نامزدهای مستقل ۳۰۰ هزار و احزاب ۱۰۰ هزار امضا باید جمع آوری کنند.

۸ نفر نهایی چه کسانی هستند؟
اولین نامزد از طرف حزب لیبرال-دموکراتیک روسیه، ولادمیر ژیرینوفسکی است. وی هم اکنون رهبر این حزب در روسیه است. نفر دوم، رهبر حزب کمونیست روسیه، پاول گرودینین است. شش نامزد دیگر که نیاز به جمع آوری امضا از رای‌دهندگان داشتند و توانستند امضاهای لازم را به دست بیاورند، به صورت مستقل وارد انتخابات می‌شوند. نفر اول، ولادمیر پوتین است، او نیاز به ۳۰۰ هزار امضا داشت که توانست بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا جمع کند. گیورگی یولینسکای از حزب لیبرال(یبلوکا)، بورس تیتوف، بازرس ویژه رییس‌جمهور و رهبر حزب توسعه روسیه و در نهایت ستاره تلویزیونی، کسنیا سوبچاک از طرف حزب ابتکار مدنی توانستند وارد این چالش بزرگ برای ماه مارس شوند.
تازه‌ترین نظرسنجی‌ها هم‌چنان از اختلاف زیاد ولادمیر پوتین با دیگر نامزدها خبر می‌دهند. اگرچه که تمام رقبای پوتین در این دوره بر خلاف دوره‌های گذشته بیشترین سعی خود را برای شکست قدرتمندترین مرد روسیه به کار می‌برند. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا آنها می‌توانند این چهره شکست‌ناپذیر را شکست دهند؟

حضور ناظران بین المللی برای انتخابات روسیه
سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در دیداری که با رییس سازمان امنیت و همکاری اروپا داشت، رسما اعلام کرد که این سازمان اروپایی برای نظارت به انتخابات روسیه با این کشور همکاری می‌کند. روسیه پیش‌بینی می‌کند که علاوه بر سازمان امنیت و همکاری اروپا، نهادهای دیگری هم بر انتخابات روسیه نظارت کنند. سازمان پیمان امنیت جمعی دیگر ناظر انتخابات است. این سازمان در حوزه آسیای مرکزی فعالیت بیشتری دارد و مجموعا ۹ کشور در آن عضویت دارند. همچنین اتحادیه کشورهای مستقل یا کشورهای مستقل مشترک‌المنافع که شامل برخی از جمهوری‌های مستقل اتحاد جماهیر شوروی سابق است هم نمایندگانی را برای نظارت به انتخابات روسیه به مسکو خواهند فرستاد.
سازمان امنیت و همکاری اروپا بزرگترین سازمان بین‌المللی در مسائل امنیتی است. فعالیت‌های آن شامل کنترل اسلحه،حقوق بشر، آزادی مطبوعات و انتخابات آزاد و منصفانه است، با اینکه این سازمان اروپایی است اما شماری از کشورهای حوزه مدیترانه، آمریکا و آسیا هم عضویت این سازمان را دارند. براساس اعلام وزارت خارجه روسیه از روز پنجم ماه فوریه امسال این سازمان دموکراتیک ۸۰ ناظر دائمی و ۴۲۰ ناظر کوتاه‌مدت برای انتخابات روسیه در ماه مارس به سراسر روسیه خواهند فرستاد.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply