نقاش ایرانی در سکوت خبری درگذشت
لندن، میزبان همیشگی صادق تبریزی شد

سحر آزاد / جامعه نو: سرنوشت صادق تبریزی هم به نوعی با منصوره حسینی گره خورد. یک ماه پس از درگذشت این نقاش، رسانه‌های ایرانی از فوت او در لندن خبر دادند.

تیرماه ۱۳۹۱ بود که پیکر منصوره حسینی از نسل نقاشان نوگرای ایران ۱۵ روز پس از درگذشتش از سوی همسایگان پیدا و به پزشک قانونی منتقل شد. پنج سال پس از این ماجرا انگار سرنوست، بازی دیگری برای دیگر نقاش ایرانی رقم زد. یک ماه پس از درگذشت صادق تبریزی از نقاشان شناخته شده و از پیشگامان نقاشی‌خط، رسانه های داخلی خبر فوت او را در لندن منتشر کردند.

صادقی علاوه‌بر نقاشی، صاحب گالری ۶۶ در خیابان سمیه و از منتقدان حراج‌های آثار تجسمی بود که در سال‌های قبل هم گاهی از ماه‌های سال را در لندن بسر می‌برد. آنطور که درخبرها عنوان شده او از مدتی قبل برای مداوا در لندن اقامت داشت. بااینحال امروز، ۱۱ بهمن خبر درگذشت این نقاش درحالی منتشر شد که به گفته همسرش این اتفاق یک ماه قبل روی داده است. همسر این هنرمند به ایسنا گفت: «بیش از یک ماه است که همسرم در خارج از کشور فوت کرده است. فرزندان او که در آنجا حضور دارند این خبر را اعلام نکردند. ما نزدیک به دو ماه بود از او بی‌خبر بودیم، فرزندان او نیز جواب درستی به ما نمی‌دادند. پس از پیگیری‌هایی که از وزارت خارجه و سازمان ثبت‌ احوال انجام دادیم، متوجه شدیم او فوت کرده است. البته درباره دفن او به ما چیزی نگفتند اما اگر یک ماه پیش این اتفاق افتاده باشد، احتمالا او را همانجا به خاک سپرده‌اند.»
او همچنین درباره برگزاری مراسمی برای یادبود و ترحیم صادقی عنوان کرد:«او شخص مهمی در هنر ایران بوده و حتما باید برای برگزاری چنین مراسمی تصمیم‌گیری شود.»

صادق تبریزی سال ۱۳۱۷ در تهران متولد شد و کارشناسی ارشد خود را در رشته معماری از دانشکده هنرهای تزئینی دریافت کرد. تبریزی نخستین‌بار در سال ۱۳۳۸ نقاشی‌خط را روی یک پنل سرامیکی کار کرد و به گواه برخی کارشناسان و منتقدان کار این هنرمند روی این پانل سرامیکی نخستین اثر نقاشی خط است که کلماتش به قصد خوانده شدن نوشته نشده است بااینحال بحث بر سر این موضوع همواره ادامه داشت و تعدادی از کارشناسان با این ادعا که تبریزی بنیانگذار نقاشی‌خط در ایران است، مخالف هستند.
تشکیل نخستین نمایشگاه کلوپ فرانسه (۱۳۴۰ )، شرکت در نمایشگاه جهانی سرامیک و اخذ گواهینامه چک و اسلواکی(۱۳۴۱)، مشارکت در تاسیس تالار ایران (قندریز ۱۳۴۳)، اشتغال به کار در وزارت کشور تا سال ۱۳۵۰، فروش یک اثر به موزه حنان در چین(۱۳۷۶)، شرکت در آرت اکسپوهای مختلف اروپا و آسیا و برپایی نمایشگاه های متعدد انفرادی و گروهی در داخل و خارج از کشور، ازجمله فعالیت‌های هنری این نقاش بودند.

آثار صادق تبریزی علاوه بر نمایش در گالری‌ها و نمایشگاه‌های بزرگ جهان همچون آرت فرا ایتالیا، هیل لندن، منهتن سوهو آمریکا، آرتیتود پاریس، آرت اکسپو چین، نمایشگاه بین‌المللی سویترزلند در موزه‌های مهمی همچون مجموعه‌ گری دانشگاه نیویورک، موزه هان چین و موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شوند.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply