انتخابات مصر و تکرار یک سرنوشت
عوضش امنیت دارند!

مرتضی سیمیاری / جامعه نو: شهریور سال ۱۳۹۱ هر چند تابوها را شکسته و به تهران آمده بود اما در سخنرانی‌اش تا توانست به ایرانی‌ها تاخت و اسد را دیکتاتوری خون‌ریز نامید، و حمایت از او را جنایت علیه بشریت خواند. مرسی حتی حاضر نشده بود صندلی ریاست اجلاس جنبش عدم تعهد را تحویل محمود احمدی‌نژاد بدهد تا پیامش را نه در پرده جملات دیپلماتیک بلکه آشکارا بیان کند. کمتر از یک سال بعد رئیس جمهور اخوانی در فرآیندی بعنوان «کودتای دموکراسی خواهانه» و در میان خشنودی بخش گسترده‌ای از اپوزیسیون توسط نظامیان برکنار شد و عبدالفتاح سیسی جایگزین او شد.

فروردین ماه سال آینده (۲۶ تا ۲۸ مارس ۲۰۱۸) قرار است انتخابات ریاست جمهوری مصر برگزار شود، اما همان جریان دموکراسی خواه که سال ۲۰۱۴ از کودتای ژنرال‌ها حمایت کرده بودند این بار شرکت در انتخابات را «دیوانگی»خوانده اند. رقبای جدی سیسی یا مانند سامی عنان افسر قدیمی ارتش بازداشت شده‌اند و یا آنکه تحت فشار شدید برای انصراف قرار دارند. حمدین صباحی تنها رقیب سیسی در کارزار سال ۲۰۱۴ اعلام کرده که انتخابات را تحریم خواهد کرد و کمپین انتخاباتی را با عنوان «در خانه بمانید» راه انداخته است. آنچه قرار است در آینده‌ای نزدیک در مصر روی دهد تکرار یک سرنوشت مشابه در خاورمیانه است، حتی موسی مصطفی موسی تنها یک رقیب صوری برای سیسی خواهد بود او خودش را هوادار دولت می‌داند و می‌گوید برای گرم کردن تنور انتخابات وارد کارزار شده است. موسی اعتقاد دارد دولت در میان موج گسترده تروریسم در منطقه «امنیت» را در کشورش حفظ کرده است.

هر چند در طی چند ماهه اخیر حملات سازمان یافته از کلیساها تا مسجد صوفیان افزایش یافته اما هواداران دولت می‌گویند اگر سیسی نباشد قاهره یک شهر بی‌دفاع خواهد شد و مانند سوریه و لیبی تروریست‌ها از در و دیوار شهر بالا خواهند رفت. آگاهان منطقه معتقدند انتخابات آینده در مصر محل شکل گیری دوگانه‌ای میان هواداران «جزیره ثبات» و «دموکراسی خواهی» خواهد بود، اما با وجود تحریم و مشارکت کم شرکت کنندگان در صبح روز انتخابات سیسی دوباره به مسند قدرت خواهد رسید. این روزها در قاهره، اسکندریه، جیزه وپورت سعید مردها شب‌ها در قهوه خانه‌ها می‌نشینند و بحث سیاسی میانشان داغ است، همه شرکت کنندگان در اجتماع میدان التحریر در دو راهی شرکت در انتخابات به سود حفظ وضعیت موجود و داشتن امنیت نسبی زیر سایه نظامیان و تحریم انتخابات به سود آرمان‌های انقلابی قرار دارند. سیسی روز گذشته خطاب به تحریمی‌ها گفته است «شما هنوز من را خوب نشناخته‌اید! هیچ راهی برای بازگشت به گذشته وجود ندارد» هواداران سیسی این روزها مدام به تلویزیون می‌آیند و می‌گویند «مصر درحال عبور از پیچ خطرناکی است، شاید انتخابات داغ نیست اما عوضش امنیت داریم»

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply