یادداشت اختصاصی
سانچی؛ شروع یک پرونده حقوقی پرابهام

محمد وافری* / جامعه نو – به گزارش وال استرت ژورنال ، ساعاتی قبل از حادثه ارتباط رادیویی هر دو کشتی!! سانچی و کریستال قطع بوده است. احتمالا منظور این روزنامه آمریکایی سیستم AIS کشتی است که گاه کشتی های ماهیگیری و یا نفتکش برای روشن نشدن مسیر و محل فعالیت خود آن را خاموش می کنند .البته عدم ردیابی کشتی به مفهوم خاموش بودن AIS نیست و می تواند ناشی از عدم ارتباط منظم با ماهواره نیز بوده باشد. در این موارد می توان از طریق ایجاد پیوستگی بین نقاط معلوم بخش مجهول مسیر را نقطه گذاری کرد. در شرایط کنونی این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که در وضعیت روشن نبودن مسیر دقیق کشتی ها قادر نخواهیم بود تا از طریق ردیابی ماهواره ای وضعیت وجهت حرکت هر دو کشتی را در لحظه حادثه تخمین زده و بررسی کنیم. موضوعی که تا این لحظه از سوی هیچ مقامی تایید و یا تکذیب نشده است . به هر رو خاموش بودن امکانات ناوبری و هدایت کشتی موضوعی غیر ممکن و رد شده است.
– حادثه ساعت ۸ شب به وقت محلی اتفاق افتاده است. صحت این موضوع زمانی مشخص می شود که بر اساس اظهارات تیم های فنی، نخستین گزارش حادثه مستقیم از کشتی ارسال نگردیده بلکه از طریق نماینده شرکت در ساعت آخر شب به DPA شرکت ملی نفتکش اعلام شده است.
– عکس های ارسالی نشان می دهد در صبح روز بعد حادثه کماکان نفتکش سانچی در حال تعادل قرار داشته و پل فرماندهی و اکومودیشن به سمت پاشنه از صدمه مستقیم و حریق نیز بدور مانده است. به عبارت دیگر محل زندگی و موتورخانه و فضاهای الحاقی از حریق مستقیم بدور بوده است و دریانوردان فرصت اعلام شرایط بحران را به دفتر تهران داشته اند مگر آنکه در همان لحظه نخست سروس ها یرادیویی و مخابراتی کشتی به تمامی از کار افتاده باشد. بر همین اساس باید اذعان داشت که گسترش حریق بعد از ساعات اولیه روشنایی صبح روز بعد حادثه اتفاق افتاده باشد. لازم بذکر است از آنجائیکه در پل فرماندهی هیچ جسدی یافت نشده است، آسیب جدی مستقیم و آنی پرسنل در باقی قسمت ها بخصوص مرگ فرمانده و پرسنل پل فرماندهی در همان لحظه امری ناممکن است.
– پس از حضور تیم مسئول ایرانی در محل، مسئولان چینی نه تنها اجازه ملاقات و گفتگوی کارشناسان ایرانی با کاپیتان و خدمه نفتکش کریستال که با سانچی تصادم کرده است را نداده اند یلکه اجازه بازدید از داخل این فله بر هنگ کنگ نیز داده نشده است.
– رفتارها و اظهارات ضد و نقیض چینی ها در ساعات و روز اول از سویی و عدم پذیرش و ممانعت چینی ها از همکاری از دیگر کشورهای حاضر در منطقه در روزهای بعد و حتی عدم تسهیل شرایط مشارکت تیم امداد ایرانی در روزهای آخر شبهات بسیاری را در این پرونده به جای گذاشته است. شاید برای قضاوت درباره کم و کیف دقیق حادثه کمی زود باشد ولی شواهد این چند روز شایعه کارشکنی از پیش طراحی شده را تقویت می کند.
– به هر رو آنچه از مشاهدات دریانوردان کشتی های ایرانی که قطعا بعد از ساعت ۸ صبح روز بعد از حادثه سعی در حضور برای ارائه کمک در عملیات تجسس و نجات داشته اند مبین شکل گیری انفجارات مهیبی است که نزدیک شدن به کشتی را ناممکن می نموده است. شرایطی که افسوس از دست رفتن ۱۲ ساعت اول طلایی نجات و دو روز نخست را برای همیشه همچون رنجی جاودان بر دل هر ایرانی خواهد گذاشت.
تا بازخوانی جعبه سیاه کشتی VDR که به احتمال زیاد حاوی اطلاعات و مکالمات لحظات سرنوشت ساز افسران پل فرماندهی بوده معمای حادثه غرق شدن نفتکش سانچی تازه شروع یک ماجرای حقوقی پیچیده و البته پر ابهام خواهد بود.

*مدرس دانشگاه دریایی هلند

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply