زمستان می‌رود و روسیاهی به ذغال می‌ماند!

احسان عسکری / جامعه نو: ۷ روز از حادثه تلخ تصادف و آتش سوزی کشتی نفتکش سانچی(سپید) می‌گذرد؛ بعد از یک هفته و پس از رایزنی‌های بین‌المللی مقامات ایران، بالاخره چینی‌ها یک تیم امدادی به کشتی فرستادند، در اولین قدم دو پیکر سوخته از پرسنل ایرانی کشتی پیدا شد اما گویا تیم چین وظیفه‌ای غیر از امداد و جستجوی نفرات به عهده داشته است! آن‏ها یک‏راست به سراغ VDR کشتی (جعبه سیاه کشتی) رفته و این دستگاه را با خود بردند! جعبه سیاه کشتی در Monkey Island، بالاترین طبقه کشتی قرار دارد در صورتی که احتمال می رود خدمه نفتکش در طبقات پایینی پناه گرفته باشند!

اعتراضات شدید ایران برای دسترسی فوری به اطلاعات VDR تا الان بی‌پاسخ مانده است و چینی‌ها عنوان کرده‌اند که این دستگاه را تحویل پاناما، کشوری که نفتکش سانچی با پرچم آن ثبت شده خواهند داد!

روز گذشته تیم ۱۲ نفره کلاه سبزهای نیروی دریایی ارتش ایران با وجود تعلل چین در صدور ویزا به شانگهای رسیدند، تیم تکاوران دریایی نداجا اعلام کرده‌اند با قبول همه ریسک‌ها و خطرات برای حضور روی عرشه کشتی آماده‌اند و آمده‌اند تا با راپل به کشتی رفته و جستجو و امداد احتمالی نفرات را شروع کنند، چینی‌ها اما تاکنون از دادن هلیکوپتر امتناع کرده‌اند. حتی برای انتقال این تیم به محل حادثه هم همکاری لازم را صورت نمی‌دهند، یکی از نفتکش‌های ایرانی با تغییر مسیر برای رساندن تیم تکاوران اقدام کرده و در پاسخ به بُعد فاصله و عدم سوخت کافی بالگرد جهت رفت و برگشت اعلام کرده است می‌تواند بالگرد را با پَد خود تا محل حادثه برده و مشکل بُعد مسافت را حل کند، اما بازهم چینی‌ها همکاری نکرده‌اند.

یک هفته از نجات خدمه کشتی CF Cristal چین در بدو حادثه می‌گذرد، کشتی چینی به ساحل رفته است اما هیچ اطلاعاتی از VDR این کشتی منتشر نکرده‌اند و اجازه هیچ مصاحبه‌ای با خدمه چینی نمی‌دهند. مخفی کاری اطلاعاتی چینی‌ها در کنار تعلل‌های چندین باره‏شان در امر اطفای حریق (تا زمان رسیدن آتشخوارهای ژاپنی) به شدت سوال برانگیز است!

چرا چینی‌ها در امر اطفا حریق و امداد رسانی تا این اندازه کم کاری می‌کنند؟
چرا چینی‌ها هیچ اطلاعاتی از VDR کشتی فله بر چینی منتشر نکرده‌اند؟
چرا به متخصصین و کارشناسان ایرانی اجازه دسترسی به اطلاعات VDR کشتی چینی داده نمی‌شود؟
چرا اجازه دیدار و گفتگوی تیم‌های فنی ایرانی با خدمه کشتی چینی را نمی‌دهند؟
چرا VDR کشتی سانچی را به متخصصین ایرانی حاضر در محل تحویل نداده و اجازه دسترسی به آن را نمی‌دهند؟
چرا چینی‌ها با تیم تکاوران امدادی ایران هیچگونه همکاری نکرده و امکانات مورد نیاز را در اختیارشان قرار نمی‌دهند؟
چرا دستگاه دیپلماسی ما تمام توان خود را برای حل این بحران و نجات جان دریانوردانمان به کار نمی‌گیرد؟

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان با وانگ یی همتای چینی خود تلفنی گفت‌وگو کرد، در این تماس در خصوص سانحه تاسف بار برای نفتکش ایرانی گفت‌وگو شد و وزیر امور خارجه چین با ابراز تاسف از بروز سانحه برای نفتکش ایرانی اعلام کرد نیروهای امدادی چینی همه تلاش خود را برای مهار آتش به کار گرفته و به کمک‌های خود ادامه خواهند داد.
هر چند اتلاف زمان یک هفته‏ای، بسیاری از احتمالات را برای نجات خدمه ضعیف کرده است.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply