چرخه «تهاتری» دولت برای خروج از بن‌بست بدهی‌ها

مهناز اعتدالی / جامعه نو – در آشفته بازار ناآرامی های اجتماعی اخیر اگر چه در ظاهر دولت و مجلس در اقدامی همسو، از شدت تاکید بر اجرای لایحه بودجه ٩٧ کاستند و در مواردی مانند افزایش قیمت بنزین عقب نشینی آشکار انجام دادند، اما در این بحبوحه، کمیسیون تلفیق  مجلس مصوبه تهاتر ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی بدهی های دولت را تصویب کرد.

این خبر را سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور، علی اصغر یوسف نژاد در نشست خبری اعلام کرد.

این اقدام دولت در راستای حل مشکل بدهی دولت به اشخاص، بدهی اشخاص به بانک‌ها، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و همچنین بدهی افراد، بخش خصوصی و نهادهای عمومی غیردولتی به بانک‌ها مطرح شده که در نهایت با توجه به اینکه پیمانکاران از دولت مطالبه دارند و از سویی ممکن است خودشان به اداره دارایی و یا تامین اجتماعی بابت بیمه بدهکار باشند، صورت گرفته است.

براین اساس کمیسیون تلفیق تصمیم گرفته است که در حد ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی‌های افراد به دولت و مطالبات افراد از دولت به صورت عام تهاتر شود و با عنوان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سرفصل خاصی ثبت و درج شود و این کار بدون افزایش پایه پولی انجام شود.

بعضی کارشناسان اقتصادی معتقدند این اقدام شاید در ظاهر امر از افزایش نقدینگی جلوگیری کند ولی در واقع در این بازی “تهاتری” معلوم نیست که در آخر کار، چه کسی برنده میدان خواهد بود.

هر چند سخنگوی کمیسیون در تلطیف موضوع یادآور شده است که این مصوبه کمیسیون تلفیق اثرات روانی، اقتصادی و گردش پولی جدید در جامعه به وجود می‌آورد به ویژه اینکه بدهی‌ها عدد قابل توجهی است و در سال‌های گذشته هم انباشته شده است. همچنین برای دولت، بانک‌ها و وضع اقتصادی مناسب است. البته عدد ۱۱۰ هزار میلیارد تومان است ولی اثرگذاری آن ممکن است بیش از این باشد در واقع هم کمک به بانک‌هاست یعنی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی کمتر می‌شود و هم بدهی بخش خصوصی تعیین تکلیف می‌شود و در مجموع به وضع اقتصادی کمک می‌کند و سیاستگذاری اقتصادی منطقی مطابق شرایط فعلی جامعه به حساب می‌آید.

باید دید با ورود بانک مرکزی به این چرخه تهاتر دولت – پیمانکار- بانک- بانک مرکزی، آیا این راهکار می تواند دولت را در استفاده از زیر ساخت های اوراق تسویه یاری کند و از بن بست بدهی های خودساخته خارج کند؟

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply