آلبوم عکس
عروسی آقا تختی

روشن نوروزی / جامعه‌نو – در آسانسور که باز شد، پیرمرد نحیفی را دیدم که به سختی با عصایش راه می‌رفت و روی دوشش هم کوله‌پشتی سنگینی بود که راه رفتن را برایش دشوارتر می‌کرد. کمکش کردم و کوله‌پشتی سنگینش را گرفتم. حتی تا آن لحظه هم فکر نمی‌کردم حرف‌هایش درباره آرشیو ارزشمندش از تاریخ معاصر ایران جدی باشد.
نشستیم و چای خوردیم و آلبوم‌ها را باز کرد؛ باورم نمی‌شد. نگاتیوها و اسلایدهای ارزشمند، از پرتره نویسندگان و هنرمندان دهه ۴۰ گرفته تا رویدادهای مهم تاریخی مانند جشن هنر طوس و جنگ ایران و عراق. تو گویی باری که روی دوشش بود در واقع سنگینی تاریخی بود که آن اسناد با خود حمل می‌کردند. در آن میان اما ۲۴ فریم نگاتیو ۶*۶ چیز دیگری بود. به قول خودش عکسهای «عروسی آقا تختی». ساعت‌ها از خاطراتش گفت…
از آن روز تا به حال رفاقت و همکاری حرفه‌ای من با «محمد گلجامجو» بیشتر و بیشتر شده است. به مرور نگاتیوها و اسلایدها را اسکن کردیم و آرشیو را با عنوان «کلکسیون جامجو» از طریق آژانس عکس ایران‌ایمیجز عرضه کردیم؛ شهریورماه امسال ۷ فریم از عکس‌های عروسی آقا تختی را در نمایشگاهی در گالری راه ابریشم تهران به نمایش گذاشتیم که با استقبال کم‌نظیری روبرو شد. قرار بود به مناسبت پنجاهمین سالروز مرگ تختی، با همکاری آقای گلجامجو نمایشگاهی را برگزار کنیم که فرصتش مهیا نشد.
محمد گلجامجو مانند ده‌ها و صدها عکاس دیگر این سرزمین، به نهادها و سازمان‌های دولتی برای ارائه آرشیوشان اعتماد نمی‌کند. همین الان که شما این سطور را می‌خوانید، بسیاری از نگاتیوهای تاریخی عکاسان ایران در انباری‌های خانه‌ها خاک می‌خورد و نابود می‌شود و همین مساله، بار مسئولیت نهادهای صنفی غیردولتی مانند انجمن عکاسان ایران و انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی را برای تاسیس یک موزه تخصصی عکس در ایران دوچندان می‌کند.
۲۴ عکسی که در زیر می‌بینید از مجموعه «عروسی آقا تختی» از کلکسیون جامجو است که توسط آژانس عکس ایران‌ایمیجز ارائه شده است.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply