کارگران هپکو، در پی بی توجهی کارفرما به مطالبات صنفی دست از کار کشیده‌اند
بی‌پولی و رکودِ کار، دلیل اعتصاب صنفی ماست

لیلا رزاقی / جامعه‌نو: دو روز بعد از انتشار خبری مبنی بر تایید عدم صلاحیت و استعفای سهامدار اصلی هپکو از سوی استانداری اراک، منابع خبری در هپکو از اعتصاب بیش از ده روزه کارگران در این کارخانه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و رکود وضعیت تولید در این شرکت صنعتی خبر می‌دهند. کارگران به جامعه نو، می‌گویند از پنجم دی ماه تاکنون( هفده دی ماه) به دلیل عمل نکردن سهامدار اصلی به تعهداتش در قبال کارگران که شامل پرداخت معوقات مزدی و شارژ قطعات برای تولید می‌شد، دست از کار کشیده‌اند. در عین حال خبر انصراف سهامدار اصلی شرکت که پیش از این از سوی استانداری اراک اعلام شده بود، از سوی کارگران با تردید مواجه شده است. آنها می‌گویند شواهد نشان می‌دهد، تایید عدم صلاحیت و استعفای سهامدار اصلی در پی عمل نکردن به تعهداتش تنها در سطح استان مطرح شده و هنوز معلوم نیست سازمان خصوصی‌سازی در این زمینه چه تصمیماتی خواهد گرفت.

حاشیه‌های یک استعفا!
روز چهارشنبه در نشستی که در محل استانداری اراک و با حضور کارگروه رفع موانع تولید هپکو برگزار شد، عدم صلاحیت سهامدار اصلی هپکو در پی عمل نکردن به تعهداتش تایید شد. در این جلسه همچنین به کارگران اعلام شد که سهامدار اصلی از سمتش انصراف داده و سازمان خصوصی سازی درحال رایزنی برای مذاکره با سایر خریداران شرکت هپکو است. حالا برخی از کارگران این کارخانه ضمن اعلام خبر اعتصاب صنفی کارگران هپکو در اعتراض به عمل نکردن سهامدار اصلی به تعهداتش، به جامعه نو می‌گویند؛ شواهد نشان میدهد خبری از انصراف سهامدار اصلی نیست و معلوم نیست چه آینده ای در انتظار هپکو است. آنها خواستار شفافیت مسولین سازمان خصوصی‌سازی و تعیین تکلیف هرچه سریعتر کارخانه هپکو شده‌اند.
اعتصاب کارگران هپکو از پنجم دی ماه شروع شده است. کارگران می‌گویند این اعتصاب در پی آن صورت گرفت که سهامدار اصلی نتوانست به تعهداتش در خصوص بهبود وضعیت هپکو عمل کند. یکی از کارگران که سابقه بیش از ۱۶ سال کار در این کارخانه را دارد، با بیان این مطلب که کارگران بخشهای مختلف هپکو از پنجم دی ماه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و رکود تولید دست از کار کشیده‌اند، می‌گوید: « چند روز پیش در استانداری جلسه‌ای برگزار شد که اعلام کردن سهامدار اصلی انصراف داده، در حالیکه آقای استاندار نمیتونست تایید کنه که سهامدار رفته یا ماندگار شده. در این مورد، مرجع اصلی سازمان خصوصی‌سازی و بورس هست که باید اعلام نظر کنه. چیزی که ما همین امروز (۱۷دی ماه) شنیدیم اینه که سهامدار با مدیریت کارخانه تماس گرفته و میگه میخوایم یک ماه دیگه حقوق پرداخت کنیم. این تناقض حرف ها رو چطور میشه پذیرفت؟! از یک طرف به ما گفته شده انصراف داده، از طرف دیگه میشنویم همچنان حضور داره، اون‌هم بدون اینکه کاری برای بهبود وضعیت شرکت انجام بده…ما بعید میدونیم این سهامدار به همین راحتی دست از هپکو بکشه..»
یکی دیگر از کارگران در رابطه با اعتصاب صنفی کارگران هپکو می‌گوید: مطالبه اصلی کارگرها حقوقاشون و بیکاریه که چند وقته ادامه دار شده..مساله اینجاست که این آقایون به هیچ کدوم از وعده هاشون عمل نکردن . نه کاری تو کارخونه آوردن و نه اینکه دستمزدها رو واریز کردن. سهامدار قول داده بود تا اول دی ماه حقوق بچه ها رو بده ولی امروز هفدهمه و هیچ خبری نشده. حتی اون پولی که برای حقوق مهرماه واریز شده از پس اندازی بوده که آقای نوبخت برای هپکو در نظر گرفته بود و در واقع تا به امروز، سهامدار هپکو به هیچ کدام از تعهداتش عمل نکرده.»

در انتظار پاسخ سازمان خصوصی‌سازی
وضعیت این روزهای هپکو، وضعیت نابسامانی است. از یک طرف کارگران با مشکل تاخیر در دریافت مطالبات مزدی (بین ۴ تا ۵ ماه) مواجه اند و از طرف دیگر کمبود قطعات و تجهیزات، عملا وضعیت تولید را در این کارخانه متوقف کرده است. کارگران می‌گویند از بعد از اعتراضها و با ورود مسولین کشوری به موضوع اعتراضات هپکو ، به قول‌شان برای بازگشت به کار و رونق تولید عمل کرده‌اند. اما این روند تاکنون یکطرفه طی شده و هیچ اقدام مثبتی از سوی مسولین برای بهبود وضعیت هپکو انجام نشده است.« ما به قولمون عمل کردیم و بعد از اون داستان اعتراضها، برگشتیم سرکار و واقعا هم تو این چند وقته با تمام وجودمون کار کردیم.. تا پنجم دی ماه هیچکدوم از بچه ها دست از کار نکشیدن. ولی واقعا دیگه کار نیست..»
«بچه ها همه افسرده شدن از بیکاری »
به گفته این کارگر در حال حاضر در هیچ کدام از بخش‌های هپکو کاری برای انجام دادن وجود ندارد. « اگر می‌گویند کار هست دروغ می‌گویند. الان تنها جایی که کارش مونده و اونهم فوقش تا ۱۵ روز دیگه تموم میشه بخش جوشکاریه. بقیه بخش ها مثل ورق کاری، مونتاژ، ماشین کاری تعطیله . این‌همه می‌گفتن قراره یه سری دستگاه وارد کنن، اما هیچ اتفاقی نیفتاد.»
این کارگر به کلیپی اشاره می‌کند که کارگران را حین فوتبال بازی کردن در محوطه کارخانه نشان می‌دهد و در برخی از شبکه‌های اجتماعی هم پخش شد:« جلوی خود آقای احمدپور (سهامدار) داشتیم فوتبال بازی می‌کردیم. خودش دید و گفت گل کوچیک بازی کنید ، چون کار نیست! .. وضعیت همینطور ادامه پیدا کرد تا پنجم دی ماه که دیگر واقعا هیچ کاری در کارخانه برای انجام دادن نبود. بچه ها همه افسرده شدن از بیکاری. واسه همین اعتصاب کردن…»
این کارگر که سابقه بیش از ۱۵ سال کار در هپکو را دارد در ارتباط با یکی از دلایل اصلی اعتصاب کارگران می‌گوید: بیشتر از بحث مطالبات مزدی، این بیکاریه که داره بچه ها رو آزار میده. انرژی کارگر به کار کردنشه… از لحاظ روانی همه بچه ها از هم پاشیدن. الان بیشتر از ۱۰ روزه ما تو اعتصابیم و متاسفانه از کار و پول هیچ خبری نیست.. »

پاسخ سازمان خصوصی‌سازی به یک ابهام
در همین رابطه میرعلی‌اشرف عبداله پورحسینی رییس سازمان خصوصی سازی و معاون وزیر اقتصاد در گفتگویی کوتاه با جامعه نو، ضمن تایید اعلام انصراف و استعفای اسدالله احمدپور، سهامدار اصلی هپکو گفت: اینکه آقای احمدپور استعفا کرده و در فضای رسانه ای هم منتشر شده، درست است ولی در خصوص تصمیم گیری سازمان خصوصی سازی درباره این انصراف و اینکه اعلام انصراف ایشان از سوی سازمان عملیاتی شده یا با فرد دیگری وارد مذاکره شده ایم فعلا اظهار نظر رسانه ای نمیکنم تا همه مراحل کار انجام شود و به نتیجه برسد.
او ادامه داد: امروز که با من صحبت می‌کنید، هنوز آقای احمدپور طرف قرارداد سازمان خصوصی سازی است، گرچه اعلام استعفا کرده اما تا به امروز این اعلام استعفا منجر به فسخ قرارداد ایشان از طرف سازمان خصوصی سازی نشده است و تنها چیزی که میتوانم بگویم این است که ما در خصوص هپکو با سهامدار فعلی و سایرخریداران مشغول مذاکره‌ایم.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply