کوشش وزارت علوم برای آزادی دانشجویان بازداشتی

عکس: AFP

علی دانشیان / جامعه نو: حتی اگر خیابان‌ها اندکی آرام گرفته باشند، چیزی از التهاب این روزهای ایران کاسته نشده. بازداشت دانشجویان ادامه دارد؛ تاکنون بیش از ۳۰ دانشجو بازداشت شده‌اند و از وضعیت برخی از آنان هیچ در دست نیست. از دیگر سو دقیقا روشن نیست که کدام نهاد آنان را بازداشت کرده است. با این همه دیروز غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، در گفتگو با اعتمادآنلاین از تلاش‌های این وزارتخانه برای آزادی دانشجویان بازداشتی خبر داد و گفت: «گزارش دستگیری دانشجویان دانشگاه‌ها از طریق همکلاسی‌های آن‌ها، خانواده‌هایشان و بعضی از مسئولان به گوش ما رسیده است و ما از هیچ تلاشی برای کمک به آن‌ها فروگذار نمی‌کنیم. پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشت‌شده وظیفه وزارت علوم است.»
در حالی که گروهی می‌کوشند با «اغتشاش‌گر» نامیدن این دانشجویان بازداشت آنان توجیه کنند، معاون وزیر علوم در گفتگو با اعتماد آنلاین گفته که «معتقدیم دانشجویان بازداشت شده خشونتی نورزیده‌اند.»

 آغاز ماجرا
اعتراض‌های دانشجویی از روز سوم ناآرامی‌ها خیابانی در ایران آغاز شد. گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران روز نهم دی‌ماه تجمعی اعتراضی در داخل دانشگاه تهران ترتیب دادند؛ تجمعی که با بسته‌شدن درهای دانشگاه به روی آنان و محاصره‌ی آن از جانب نیروهای پلیس متشنج شد و برای چند ساعت به خشونت کشیده شد. اعتراض‌های دانشجویان از روز بعد و این بار بیرون از دانشگاه و بیشتر جلوی در اصلی چند دانشگاه بزرگ تهران ادامه یافت. قریب به اتفاق این دانشجویان فعالان صنفی دانشجویی بودند.

بازداشت دانشجویان هم از روز دهم دی‌ماه و با دستگیری چند گروه از دانشجویان در مقابل دانشگاه‌ها آغاز شد. گرچه چند نفر از نخستین گروه دانشجویان بازداشتی همان روز یا در روزهای بعدی آزاد شدند، اما در روزهایی که گذشت نیروهای امنیتی و انتظامی گروهی دیگر از دانشجویان را، این بار در خانه، خوابگاه یا محل کارشان، بازداشت کردند. بیشتر بازداشت‌شدگان گروه دوم دانشجویانی بودند که در روزهای پس از دهم دی‌ماه کوشش‌هایی را برای آزادی دانشجویانِ پیش‌تر بازداشت شده آغازیده بودند؛ چند نفر از آنان ساعتی پس از دیدار با مسئولان دانشگاه‌هایشان پیرامون دانشجویان بازداشتی و باقی، پس از انتشار بیانیه شوراهای صنفی دانشگاه‌های ایران خطاب به وزیر علوم بازداشت شدند.

یک بیانیه
شوراهای صنفی دانشگاه‌های ایران در بیانیه‌ای خطاب به منصور غلامی، وزیر علوم که چهارشنبه، ۱۳ دی‌ماه منتشر شد، اعتراض‌هایشان را «تجمع صنفی» و «کاملاً مسالمت‌آمیز» خوانده و گفته‌اند این تجمعات «با دخالت نیروهای امنیتی روبه‌رو و به بازداشت تعدادی از فعالان دانشجویی در فضای خارج از اجتماعات، به اتهامات واهی و خلاف واقع ختم شده است.»

آنان در ادامه این بیانیه با اشاره به ماده ۱۲ منشور حقوق دانشجویی که بنا بر آن اجتماعات و اعتراضات مسالمت‌آمیز در دانشگاه‌ها آزاد و بلامانع است، خواهان آزادی بی قید و شرط دانشجویان بازداشتی و همچنین، تکرار نشدن چنین اتفاقاتی در آینده شده‌اند.

بنا بر این بیانیه، سما درخشانی، فائزه عبدی‌پور، مجید مسافر، محمدخانی، سیاوش امجدی، محسن شاهسون و سینا غفاری از فعالان دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی، لیلا حسین‌زاده، سینا ربیعی، محسن حق‌شناس، میکائیل قلی‌راد، پدرام پذیره، محمد محمدیان، علی مظفری، مهدی وهابی ثانی، سهیل موحدان، آرش آوری، دانیال ایمان، امیرحسین علم طلب، مجید اکبری، محسن ترابی، کسری نوری، عارف فتحی، محسن میرمحسنی و محمد جواهری از فعالان دانشجویی دانشگاه تهران و محمد شریفی مقدم ریابی از دانشگاه صنعتی شریف، بازداشت شده است.

سه‌شنبه منصور غلامی، وزیر علوم، در حاشیه مراسمی با اشاره به اینکه «تاکنون آماری از دانشجویان بازداشت شده در بیرون از محیط دانشگاه‌ها به وزارت علوم نرسیده است»، گفت: «روز دوشنبه تعدادی از دانشجویان در پی تجمعات بازداشت شده بودند که با دخالت بنده و رئیس دانشگاه تهران این افراد آزاد شدند، اما اگر در سطح خیابان‌ها دانشجویی دستگیر شده باشد هنوز آماری به وزارت علوم نرسیده و در جریان آن نیستیم.»

یک روز پس از آن اما شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران هم همان روز در بیانیه‌ای نوشتند که ریاست دانشگاه تهران «در عین نظارت سخت‌گیرانه بر عبور و مرور دانشجویان، به حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی چراغ سبز نشان داده است.»

نام‌هایی بیشتر
دیروز محمد آقازاده، روزنامه‌نگار پیشکسوت، با انتشار یادداشتی در کانال تلگرامی‌اش اعلام کرد که مأموران امنیتی صبح پنج‌شنبه فرزندش را بازداشت کرده‌اند. او در این یادداشت تأکید کرده است که پسرش از روز جمعه هفته پیش از خانه خارج نشده بود.

افزون بر این و نام‌هایی که در بیانیه شوراهای صنفی آمده، بنا بر پیگیری‌های «جامعه نو»، سها مرتضایی، محمدامین اصانلو، یاسمن محبوبی، حسام حسین‌زاده، تارخ ملکی، نگین آرامش، پیمان گراوند و محمد احمدیان هروی از دانشگاه تهران، امین خسروی از دانشگاه تربیت مدرس و‌ علی اسدی از دانشگاه امیرکبیر، علی قدیری و میثم شریف از دانشگاه تبریز، لقمان ویسی، نبی تردست، امید جمشیدی و وحید مظهری از دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه و همچنین، احسان محمدی، سینا عمران از جمله دانشجویانی‌اند که اکنون در بازداشت‌اند.

حسن روحانی هفتم آبان در جلسه رای اعتمادی که وزیر علوم به دشواری از آن موفق بیرون آمد، گفته بود «برای امنیت دانشجویان و فضای دانشگاه معامله نخواهم کرد. هیچ‌کس، هیچ انجمنی، هیچ جمعی و هیچ جناحی در داخل دانشگاه نباید احساس بی‌پشتوانگی کند. هیچ جمعی نباید احساس کند که برای دیگران امنیت هست و برای او نیست. هیچ جمعی نباید احساس کند که نظر وزارتخانه نسبت به جناح‌ها متفاوت است؛ مبنای ما از اول، مبنای اعتدال بوده است» دانشجویان بازداشتی، نه هوادارانِ اصلاح‌طلب روحانی در انجمن اسلامی که فعالان صنفی مستقلی‌اند که گویا هیچ نماینده‌ای در ساختار قدرت ندارند که برایشان چانه بزند؛ در میان آن‌ها، آن که در بازداشت است «احساس بی‌پشتوانگی» می‌کند و آن که هنوز بازداشت نشده احساس می‌کند که «برای دیگران امنیت هست و برای او نیست.»

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply