معین فر؛ همراه همیشگی مظلوم

امین معصومی / جامعه نو – با در گذشت علی اکبر معین فر در روز سه شنبه ۱۲ دی ماه ۱۳۹۶، یکی دیگر از سیاستمداران ملی گرا و اخلاق مدار ایران نیز دار فانی را وداع گفت. معین فر (۱۳۰۶-۱۳۹۶) اولین وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران بود که پس از اتقلاب مدتی سرپرست سازمان برنامه و بودجه و همچنین نمایندگی مردم در اولین مجلس شورا را عهده دار بود.
او درعرصه سیاست مرد تنهای میان همنسلان خود بود. در زمانه ای که همگان برای تحصیل کشورهای اروپایی و آمریکا را انتخاب می کردند، معین فر که در دانشگاه تهران مهندسی راه و ساختمان خوانده بود برای تحصیل تخصص مهندسی زلزله به ژاپن رفت و در بازگشت خود به وطن، سوغات گرانسنگ اصول طراحی ساختمان مقاوم را همراه داشت. ابوالحسن بهنیا وی را در در دفتر فنی سازمان برنامه و بودجه به کار گرفت و اینچنین او در تاسیس و تکمیل آنچه که امروز به عنوان مقررات ملی ساختمان می شناسیم حضور محوری داشت. هر چند در جامعه شهرت معین فر عموما در زمینه سیاسی مطرح است اما او بیش از سیاست در عرصه تخصص فنی خود یکی از نخبگان فعال بود.
معین فر هیچگاه عضویت حزب یا گروه سیاسی را نپذیرفت. او در تاسیس انجمن اسلامی مهندسان که تشکلی سیاسی-اجتماعی محسوب می گردید همراه مهندس بازرگان بود اما دیگر به جز انجمن های فنی، در هیچ حزب سیاسی حاضر نبود. هرچند همواره همنشین و یار دوستان ملی گرا و مسلمان خود بود. عکس دفاع او از هاشم صباغیان که در صحن علنی مورد حمله و ضرب و شتم برخی از نمایندگان وقت مجلس اول قرار گرفته بود و لبخندی که مرحوم هاشمی رفسنجانی از جایگاه ریاست مجلس در هنگام مشاهده این اتفاق بر لب داشت، تصویر نمادین بسیار دیده شده ای در توصیف تاریخ ابتدای انقلاب ایران است. عکسی که شاید بتوان آن را توصیفگر زندگی سیاسی و اجتماعی علی اکبر معین فر هم دانست. او همواره شخصیت مستقل خود را حفظ کرد، اما این لشکر تک نفره هر جا احساس کرد فردی یا جریانی مظلوم واقع شده است، بدون توجه به مصلحت های فرضی، همراه و پشتیبان آنچه که حقیقت می یافت بود.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply