سرگردانی بازارهای اقتصادی در ناآرامی‌های اخیر

مهناز اعتدالی / جامعه نو: رخدادهای اجتماعی و سیاسی اخیر تنها بر سیاست داخلی و خارجی و همچنین مسایل امنیتی کشور تاثیرگذار نبود، بلکه می توان ردپای این نابسامانی ها را در رکود و بلاتکلیفی بازارهای مختلف و اقتصاد کشور نیز جستجو کرد.
بورس بعد از رکورد زنی های تاریخی در این چند روز افت دوهزار و ۵٠٠ واحدی را در دو روز اول تجربه کرد.
اما دلار از این اشفتگی استفاده کرد و با روند افزایشی به مرز ۴٣۵٨تومان رسید.
خبرها از اتحادیه مسکن نشان می دهد که خرید و فروش به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده، گویا خریداران و فروشندگان انتظار ارامش اوضاع را دارند. در پیگیری به عمل امده مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه املاک نیز این خبر راتایید کرد.
بازار سکه نیز روی قیمت یک میلیون و ۵٠٣هزار و ٢۵٠ ایستاد. شاید منتظر تصمیمات دولتمردان است تا سمت و سوی خود را مشخص کنند.
اما اتحادیه پوشاک از افت شدید فروش خبر داده زیرا ناارامی های اجتماعی و بسته شدن اکثر مراکز خرید از یک سو و امتناع مردم برای خرید از دیگر سو، این بازار را با رکود و بلاتکلیفی همراه کرده است.
حال اتحادیه نشر اما اصلا خوب نیست. تجمعات اعتراضی در میدان انقلاب باعث تعطیلی اکثر ناشران و کتاب فروشی ها شده که این امر بازار فروش کتاب را با افت شدید مواجه کرده است.
همچنین اتحادیه کرایه اتومبیل نیز با کاهش تقاضای خودرو مواجه شده است.
اما به دنبال مسدود سازی شبکه های مجازی تلگرام و اینستاگرام، رضا الفت سخنگوی اتحادیه کسب و کار مجازی با اعلام ضرر هنگفت بیش از ١۵٠ هزارکاربر که کسب و کارمجازی دارند، یاداور شد که ادامه این وضعیت و کندی اینترنت می تواند تهدیدی جدی برای بقای این نوع کسب و کارها در فضای مجازی باشد.
البته استارتاپ ها نیز با مشکلات عدیده ای برای ادامه فعالیت خود در روزهای اخیر مواجه بوده اند.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply