خرمن گندمان در آتش طمع شکارچیان

تالاب گندمان در شهر بروجن استان چهارمحال و بختیاری سومین تالابی است که در فصل مهاجرت پرندگان به آتش کشید شد.

جواد حیدریان / جامعه نو – شامگاه ۱۲ آذر تالاب گندمان به آتش کشیده شد. این خبر را هومان خاکپور فعال و کارشناس محیط زیست و منابع طبیعی که تا نیمه های شب در محدوده آتش سوزی به کار اطفا مشغول بوده، اعلام کرد.
او به جامعه نو می گوید: امسال اولین باری است که آتش به دامان گندمان افتاده اما پیشتر چند باری در فصل مهاجرت پرندگان و دیگر فصول توسط شکارچیان و‌ کشاورزان این تالاب به آتش کشیده شده است.
وی می افزاید؛ آنچه را که می‌توان به صراحت در خصوص علت این آتش‌سوزی گفت؛ عامل انسانی و عمدی بودن آن است!
حریق از نیزارهای جنوبی تالاب آغاز و پس از حدود ۱۲ ساعت، در صبح ۱۳ آذر تقریبا تمامی نیزارهای تالاب در قسمت‌های شمالی تالاب را هم در بر گرفت و نهایتا با برخورد به کانال‌ها و آب‌بندها خاموش شد.
خاکپور می گوید: خوشبختانه مناطق نیزاری تالاب آبدار بوده و آن قسمت از نی‌های خشک بالای سطح آب سوخته شد و به کف تالاب آسیب چندانی وارد نشد. مهمترین خسارت‌های ناشی از این آتش‌سوزی سوختن لانه پرندگان و برهم‌خوردن آرامش زمستان‌گذرانی آنان بوده است.
آبدار بودن نیزارها که در برخی قسمت‌ها تا عمق ۱.۵ متر هم می‌رسید، شرایط را برای حضور خودروهای آتش‌نشانی غیرممکن و برای نیروهای امدادی بسیار سخت کرده بود.
آرزو می‌کنیم هرگز شاهد چنین جهل و نادانی‌هایی در هیچ کجای میهن عزیزمان نباشیم و این منابع حیاتی هیچگاه دست‌آویز هیچ شخص و گروه با هر انگیزه اجتماعی و اقتصادی و سیاسی نگردند.

 

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply