یادداشت اختصاصی
دیپلماسی چندگانه، بلای جان تهران

تهران در تببین سیاست خارجی خود با یک بحران بزرگ روبرو شده است. ایران هیچ‌گاه نتوانسته است سیاست خارجی خود را به طور شفاف تشریح کند؛ دلیل اصلی را باید در چندگانگی ساختار دیپلماتیک در ایران جستجو کرد.

قدرت تصمیم‌گیری‌ها در درون وزارت خارجه نهفته نیست، برای همین سیاست خارجی ایران به سمت یک ساختار غیر شفاف هدایت شده و از پشتیبانی عمومی برخوردار نیست.
جالب آنکه رقبای منطقه‌ای و نیز بازیگران بین‌المللی به خوبی می‌دانند که در ایران دیپلماسی چند گانه بدون حمایت عمومی و عزم ملی شکل گرفته است، برای همین از همین نقطه به تهران فشار می آورند. وقتی دستاوردهای ایران در سوریه به خوبی برای عموم مردم تشریح نمی‌شود باید هم انتظار داشته باشیم مورد انتقاد قرار بگیریم.

تهران برای ادامه حضور خود در منطقه نیازمند یک دیپلماسی ملی با حمایت عمومی است. حق مردم است تا بدانند که بودجه عمومی در سیاست خارجی ایران چگونه در منطقه خرج شده و تا چه میزان اقتدار ایران در خاورمیانه اهمیت دارد.

ایران نیاز دارد بازیگر اصلی صحنه سیاسی باشد؛ اما پیش از آن نیاز دارد که در خود بازنگری کند و راه حلی برای حمایت عمومی از خود بیابد. یادمان باشد آمریکا زمانی در ویتنام شکست خورد که جنبش‌های ضد جنگ قلب واشنگتن را تسخیر کردند و برای بازگشت سربازان به خانه دولت را تحت فشار شدید سیاسی قرار دادند.

  • لینک کوتاه:

مطالب اخیر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با ستاره (*) مشخص شده‌اند.

Cancel reply